09 Ekim 2013 06:00

Suya, havaya, doğaya özgürlük

Topluluğumuz; henüz meslek tanımı dahi olmayan ve bu nedenle meslek odası kuramayan biyologların haklarını aramayı ve savunmayı ilke edinen, ekoloji mücadelesinin içinde ‘Suya, havaya, doğaya özgürlük’ sloganı ve mesleki sorumluluk bilinciyle yer alan ve bilimsel düşünceyi savunan bir öğrenci topluluğudur.

Suya, havaya, doğaya özgürlük
Paylaş

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu, aktif olarak 1999 yılından bu yana etkinliklerini yürütmektedir. Topluluğumuz; henüz meslek tanımı dahi olmayan ve bu nedenle meslek odası kuramayan biyologların haklarını aramayı ve savunmayı ilke edinen, ekoloji mücadelesinin içinde ‘Suya, havaya, doğaya özgürlük’ sloganı ve mesleki sorumluluk bilinciyle yer alan  ve bilimsel düşünceyi savunan bir öğrenci topluluğudur.

Biyoloji topluluğu düzenlediği birçok etkinlikle biyoloji öğrencilerine olduğu kadar farklı alanlardaki birçok öğrenciye de ulaşmıştır. Topluluk bu süreçte zaman zaman bölüm yönetimi ve/veya üniversite yönetimi tarafından etkinliklerini yürütmesini aksatacak şekilde engellemelerle karşılaşmıştır. Bu baskılara karşın bizler giderek kalabalıklaşarak karşılarında daha da güçlü durmaya devam ediyoruz.

Yönetimin öğrenci topluluklarına karşı bu tutumu sadece Biyoloji Topluluğu’na değil Hacettepe Üniversitesi’ndeki diğer topluluklara da yöneliktir. Bütçesi yetersiz olduğu için etkinlik yürütemeyen veya sakıncalı bulunduğu için birçok engelle karşılaşan öğrenci topluluklarının varlığı üniversitedeki antidemokratik yönetimin bir yansımasıdır.

ÜNİVERSİTEYE DEMOKRASİ UĞRAMADI

Topluluk olarak; üniversitelerin özerkliği ve bilimsel düşüncenin önündeki engeller, güvencesiz ve geleceksiz çalışma koşulları, doğanın metalaştırılarak sömürülmesi gibi sorunları bir arada düşündüğümüzde; AKP hükümetinin demokratikleşmeye dair hazırlayacağı bir paketin sorunları çözmeye yönelik olmayacağı öngörüsündeydik. Paketin açıklanması ile görüyoruz ki; üniversiteye polisin girmesini önlemeye, YÖK’ün kapatılmasına, eşit ve parasız eğitime, bilimsel düşüncenin geliştirilmesine yönelik hiçbir madde pakette yer almamaktadır. Kısaca üniversitelere demokrasi uğramamıştır.
Biz bir bilim topluluğu olarak her zaman bilimin üstünlüğünü, üniversitelerde ifade özgürlüğünü, eşit ve parasız eğitimi savunduk ve savunmaya devam
edeceğiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversiteli kadın olmak

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa