09 Ekim 2013 06:00

Alay da biziz mektep de biziz

Bir de molotofa 5 yıl hapis var. Aklım almıyor! Karanlığı aydınlatmak, ısınmak ve ısıtmak nasıl suç olabilir. Aksine devletin bu sosyal sorumluluk projesini desteklemesi gerekirdi!

Alay da biziz mektep de biziz

Paylaş

Barış Gençyılmaz

Qlavyelere Özgürlüx: Benim de Kürt arkadaşlarım var ve klavyelerinden x, q, w’yi sökmüşlerdi, bu ulus devletin ayıbıydı. Latin alfabesine geçerken 3 harfin eksik alınmasının bedelini ödeyen Kürt halkı, bu paketle beraber iyice rahatladı. Vanlı depremzedeler artık huzurla uyuyacaktır. Çünkü 3 harfliler artık serbest. Daha da beteri, zengin Kürt bebeleri özel okullarda ana dillerinin keyfini çıkaracaklar. Fakir Kürtler’in asimilasyonuna devam!
Şahsen ben Türkçe’yi kolejde öğrenmiş bir aristokratım. Ailem beni özel okula gönderdi çünkü devlet okullarında “pff snne be slk” öğretiliyordu. Türkçe bu değildi, farkındaydık ve bastık parayı ana dilimizi söke söke aldık. Şimdi bölgede sürdürülen kampanyanın algortiması: Haydi kızlar okula? Cevap hayır ise: O zaman çocuk gelin olun. Cevap evet ise şu iki seçenek: Özel okul mu, devlet mi? Devlet ise tarifemiz şöyle: Ana dil yok ama şanslısın ki andımızı kaldırdık. Cevap özel okul ise: Andımızı okumuyoruz + anadilde eğitim... Aha şu da okulun iban no’su.
Sigara vb. düşmanı biri olarak diyebilirim ki bu paket sigara paketinden daha tehlikeli. Üzerinde  eğitimin çocuklara kesinlikle uygun olmadığını belirten, eylemlerde polisin varlığını yaşam riski olarak gösteren ve barındırdığı özgürlüklerin ancak tasmanın boyunu uzattığını gösteren ibareler yer almalı.

HALKA BU KADAR DEMOKRASİ FAZLA

Böyle düşünen hükümetimiz polisin yetkilerini arttıracak şekilde özel bir paket hazırlıyor. Bu pakette de polis, eylem yapma olasılığı olanları (Yani tipini beğenmediğini) hakim veya savcı talebi olmaksızın 12-24 saat arası gözaltında tutabilecek.
Bu önlemler oldukça doğal, çünkü terazi şaştı. Paketle beraber halka verilen çıldırasıya özgürlüklerin ülkenin istikrarına darbe vurması ihtimaline karşı teraziyi dengelediler. Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nu genişletiyorlar. Hala mahkemelerimiz ‘Biber gazı silah mı?’ diye tartışırken, uzun namlulu silahlarla devrimcilerin üzerine ateş açan uyuşturucu çeteleri için de; “Torbacıların kendini savunma hakkı” gibi saçma sapan bir düzenleme getirmelerinden korkuyorum.
Bir de pakette molotofa 5 yıl hapis var. Aklım almıyor! Karanlığı aydınlatmak, ısınmak ve ısıtmak nasıl suç olabilir. Aksine devletin bu sosyal sorumluluk projesini desteklemesi gerekirdi! Umarım böyle diyorum diye 2 aydır elektrikleri olmadığından karanlıkta kalan, yangın korkusuyla soba yakamayan Vanlı depremzedelerin konteynırlarına molotof atmaz yetkililer.


1 YALANA BİN BEDAVA

Kendini en iyi pazarlayan siyasi grup sanırım AKP’dir. Medyayı verimli kullanan, sosyal medyada etkin olmaya çalışan, seçim dönemi sokaklarda bollaşan AKP’lilerin en önemli kozları; bugüne kadar Türkiye’de demokrasinin d’sinin görülmediğini iddia ederek halk arasında özgürlükçü gözükebilmek. Son bombaları ‘Demokrasi paketi’. Demokrasi yaz 1453’e gönder paket kafana insin. Burjuva medyada “Sezon sonu 1 yalana 1000 bedava” kampanyaları başladı. Yakında evimize geldiğimizde kapıyı polisler açacak ama nasıl oluyorsa artık o eski ‘güvenlikçi’ politikalar bitti diyebiliyorlar. Uyuşturucu çeteleriyle mücadele edenler “rantçı”, haplanıp kendini patladan el Kaide Allah savaşçısı! (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kahrolsun ırkçılık

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa