09 Ekim 2013 06:00

BDP, Diyarbakır'da kadın aday gösterecek

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, “Kürdistan coğrafyasında BDP olarak, diğer bölgelerde ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak seçimlere katılacaklarını” ifade etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin adayı ise kadın olacak.

BDP, Diyarbakır\'da kadın aday gösterecek
Paylaş

Sultan Özer

BDP Muş Milletvekili ve Merkezi Seçim Örgütlenme Komisyonu Üyesi Demir Çelik, “Kürdistan coğrafyasında BDP olarak, diğer bölgelerde ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak seçimlere katılacaklarını” ifade etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin adayı ise kadın olacak.

BDP kendi adıyla gireceği bölgede seçim çalışmalarını hızlandırdı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Mardin, Şırnak, Batman, Van, Dersim, Hakkari’de adaylar ön seçim ile belirlenecek. Ön seçimler 20 Ekim’den itibaren başlayacak.

2014 yerel seçimlerine hazırlık için oluşturulan Merkezi Seçim Örgütlenme Komisyonu ve Merkezi Aday Belirleme Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Her iki komisyon da 25’er kişiden oluşuyor. BDP ve DTK Eş Genel Başkanları ile 9 milletvekili de bu komisyonlarda yer alıyor. BDP,  Diyarbakır Büyükşehir, Mardin, Şırnak, Batman, Van, Dersim, Hakkari belediyelerde başkan adaylarını ön seçim ile belirleyecek. Ön seçimler seçim bölgesindeki seçmen sayısının yüzde 1’ine denk gelecek sayıda delege ile yapılacak. Ön seçimde birinci sırada çıkan aday adayı BDP’nin belediye başkan adayı olacak.

KADIN KOTASI

Yüzde 40 kadın kotası kararı alan BDP ayrıca Diyarbakır Büyükşehir, Lice, Eğil, Bismil, Bağlar gibi birçok yerde kadın kotası uygulayacak. Kadın kotası uygulanacak il ve ilçelerde de eğilim yoklaması ve ön seçim yöntemlerine başvurulacak.

BDP, ön seçim yapılacak yerler dışındaki diğer il ve ilçelerde ise adayları eğilim yoklaması ile belirleyecek.

Merkezi Seçim Komisyonu Üyesi, Muş Milletvekili Demir Çelik, eğilim yoklamasının iki aşamalı olacağını söyledi. Çelik, “Yerel halka gidilecek ve seçimlerde kimleri istedikleri sorulacak. Aday adayları başvurduğunda halkın tercih ettiği isimler varsa komisyon bu isimleri belirleyecek. Başvuranlar arasında bu isimler yoksa, bu isimlerle yeniden halka gidilecek, yeni bir eğilim yoklaması yapılacak” dedi. Kadın ve engelli dışında diğer aday adaylarından belli bir ücret alınacak.

HEDEF İKİYE KATLAMAK

Yerel seçim çalışmalarına ilişkin BDP’den de açıklama yapıldı. Seçimlerin başarısının Kürtler açısından yarattığı siyasal ve toplumsal sonuçların halka bir demokratik ve özgür bir statü kazandırmasıyla ilgili olduğu kaydedilen açıklamada, bu nedenle, bu seçimleri “çözüm seçimi” olarak gördükleri ifade edildi. Kentleri hep birlikte ve ortak yönetecekleri vurgusu yapılan açıklamada, hedeflerinin hem kazanılan toplam belediye hem de oy sayılarını ikiye katlamak olarak ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sıcak para eroin gibidir

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa