09 Ekim 2013 06:00

Bu sular Boğazpınar’ın

Boğazpınar köylüsünün HES'lere karşı mücadelesi devam ediyor. Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu HES’lere karşı mücadele eden Boğazpınar köyünde forum gerçekleştirdi.

Bu sular Boğazpınar’ın

Paylaş

Özkan Zülfikar / Deniz Cengiz

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu HES’lere karşı mücadele eden Boğazpınar köyünde forum gerçekleştirdi.

Köy kahvesinde gerçekleşen forumda konuşan, Komisyon Başkanı Ali Arabacı, “Mersin’de olduğu gibi diğer illerin barolarıyla da iş birliği içerisine girip her zaman destek vereceğimizi açıklıyoruz. Hem maddi hem manevi olarak köylülerin yanındayız” dedi.

BAROLAR DOĞA İÇİN DAVA AÇMA HAKKINA SAHİPTİR

Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen ise mücadeleye 11 yıl önce Akkuyu Nükleer Santrali kurulmasına  karşı dava açmakla başladıklarını söyleyerek, “Biz Boğazpınar’daki HES projesine karşı da bir dava açtık fakat bize ‘Siz barosunuz yetkiniz yoktur’ denerek davamız reddedildi. Bu doğru değildir. Barolar insan hakları ve doğa için her türlü davayı açma hakkına sahiptir” dedi.

HES'LERLE SULAR ÖZELLEŞİYOR

Zonguldak Barosu Avukatlarından, TTB Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Yakup Şekip Okumuşoğlu da, HES’ler hakkında bilgi verdi.
Türkiye’nin çok uzun yıllar boyunca elektrik enerjisine ihtiyacı olmadığını belirten  Okumuşoğlu, “Burada asıl amaç suyun mülkiyetinin kime ait olduğudur. HES projeleriyle su artık ne bize ait, ne de doğaya ait oluyor. Su HES projeleriyle büyük şirketlerin tekeline giriyor. Mülkiyet hakkı bu projelerle şirketlerin eline geçmiş oluyor. Sular özelleştiriliyor aslında” diye konuştu.

SULARIMIZI  KİMSEYE  VERMEYECEĞİZ

Boğazpınar’da yaşayan 66 yaşındaki Sultan Mert’in de söyledikleri dikkat çekiciydi. Köydeki su kaynaklarının önceki yıllara göre oldukça az olduğunu söyleyen Mert, “Ama zamanla su kaynaklarımız kurudu. Biz sularımızı kimseye vermeyeceğiz. Bu su burada yaşayan insanların yabancıların değil” diye ifade etti. (Mersin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Antik tiyatro onarılmıyor, üzerine yeni tiyatro yapılıyor!

SONRAKİ HABER

Diriliş Ertuğrul dizisinin setinde 'çocuk oyuncuya şiddet' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa