09 Ekim 2013 06:02

Mimari restorasyon okuyup AVM’de işçi olmak...

İnsanların sıkça kullandığı Cevahir Alışveriş Merkezinde part-time çalışan bir işçiyim. Mezun olduktan sonra iş bulamadığım için bu işi tercih ettim.

Mimari restorasyon okuyup AVM’de işçi olmak...
Paylaş

Bir AVM çalışanı

İnsanların sıkça kullandığı Cevahir Alışveriş Merkezinde part-time çalışan bir işçiyim. Mezun olduktan sonra iş bulamadığım için bu işi tercih ettim. Çalışanların çoğunu öğrenciler oluşturuyor. Hem okuyup hem çalışan, sınava hazırlanan öğrenciler satış danışmanlığını tercih ediyorlar. AVM’lerde genellikle yarı zamanlı işçiler çalıştırıyorlar ve ucuz iş gücü yaratıyorlar.   
Çalışanları denetlemek için ‘‘gölge müşteri’ adı altında mağazanın yöneticileri , mağazaya gelerek çalışanlara çeşitli sorular soruyorlar. Çalışanların müşteriye olan ilgisini ölçüyorlar. Daha sonra bunu rapor ediyorlar. Hafta içinde maillere eğitim videoları gönderiyorlar. Bu videolardan sorular sorulacağı söylentisi dolaşıyor, henüz yöneticilerden bu konuda bir şey duymadım.
Çalışma koşulları oldukça zor. İş saati 9 saat, içinde 1.5 saatlik mola hakkımız var. Çalışma saati içinde oturmak, arkadaşlarınla konuşmak kesinlikle yasak. Tuvalete gitmek ya da su içmek için senden sorumlu kişiden izin almak zorundasın. Müşterilere sürekli gülümsemek zorundasın. Haftada 4 gün çalışmak şartıyla, çalışacağın günleri senden sorumlu kişiler belirliyor. Çalıştığın günün ücreti sadece 20 lira, yorgunluğu da cabası. Gece 22.00’da AVM’nin kapanmasıyla bütün mağazalar kapanır, işçiler ancak mağazayı düzenledikten sonra işi bırakabilirler.
Mimari restorasyon mezunu olarak işimden oldukça alakasız ve aldığım ücretin iş gücümü karşılamadığı bir meslek olarak görüyorum satış danışmanlığını. Çalışanların hemen hemen hepsi de bu şekilde düşünüyordur. Fakat çalışacak başka alan bırakmadıkları için bu işe mecbur kalıyorlar.

*İstanbul
   

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elit çikolata fabrikasında yaşananlar

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa