Erdoğan\

Erdoğan'a göre normalleşme başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni yasama yılında ilk grup toplantısında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni yasama yılında ilk grup toplantısında konuştu. Erdoğan, geride bıraktıkları 11 yılın kendileri için bir gurur olduğunu savunarak, adaletten emniyete, enerjiden tarıma kadar her alanda çok önemli hizmetler verdiklerini ileri sürdü. Erdoğan'ın konuşması sırasında, son dönemde "AKP'nin içinde bölünme var" şeklindeki haberlere atfen "Bir ve beraberiz" şeklinde vurgular yapması dikkat çekti. Büyük bir davanın sahibi olduklarını iddia eden Erdoğan, gönüllülük esasına dayanarak bugünlere geldiklerini savundu. Erdoğan, "Muhalefetin Türkiye vizyonunu sağlamasını başaramadık. Muhalefet statüko kalesine sarılmayı tercih etti" dedi. "Böyle bir muhalefet AKP için talih olsa da Türkiye siyaseti için büyük bir sorundur" diyen Erdoğan, vesayetin gölgesindeki bir durumun Türkiye'nin talihsizliği olduğunu kaydetti.

Seçimlere kadar gerilim arttırmak isteyen muhalefete bu kozu vermeyeceklerini belirten Erdoğan, "Kutuplaştırma ve kamplaştırma siyasetine karşı biz dikkatli olmaya devam edeceğiz" dedi. Belli kesimlerdeki imtiyazları alan Türkiye'yi normalleştiren reformlar yaptıklarını savunan Erdoğan, "Devlet vatandaşına tek tip standart vatandaş yetiştirmek için zulmedemez. Gazi Mustafa Kemal'in ifadesiyle Misak-i Milli sınırları içindeki herkes bu ülkenin ayrımsız vatandaşları olarak kabul edilmiştir" dedi. İlk Meclis'in açılışında yer alan sırrın iyi görülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, ilk Meclis'te çok farklı kesimlerin birlikte olduğu anlayışının olduğunu kaydetti. Cumhuriyetin tüm farklılıkları bir zenginlik olarak gören bir anlayış üzerine inşa edildiğini kaydeden Erdoğan, attıkları her adımın Cumhuriyet'e karşıymış gibi gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Yer isimlerinin 1949'da yapılan bir yasayla değiştirildiğini ifade eden Erdoğan, yerleşim yerlerin isimlerinin darbe dönemlerinden sonra değiştirildiğini belirterek, Siirt'in Tillo beldesinin isminin 23 yıl önce değiştirildiğini söyledi. Türkiye'de kılık kıyafet üzerinden ayrımcılık yapılmaya çalışıldığını kaydeden Erdoğan'ın, başörtüsü yasağını buna örnek gösterdi.

Türkiye'yi normalleştirmeye çalıştıklarını savunan Erdoğan'ın diğer yandan, "Bin yıllar boyunca tek bir millet olarak bugünlere geldik" demesi dikkat çekti. Kendi bakanlarının Kürtleri kastederek, "Bu ülkeyi terk edin" dediğini unutan Erdoğan, "Burası bizim toprağımız bizim vatanımız hiçbir yere gitmiyoruz gitmeyeceğiz" dedi.

Son dönemlerde bölgede birçok yerde devlet güçleri tarafından mezarlıkların tahrip edilmesini görmezlikten gelen Erdoğan'ın bayrak sorununda mezarlıkları göstermesi ve "Bizim bayrak sorunlarımız yok diyenler farklı bayraklarla kendilerine mezarlar kuruyorlar. Bir taraftan bunu söyleyeceksin öbür taraftan bu adımları atacaksın" dedi.

BDP'Yİ HEDEF ALDI

30 Eylül'de "Demokratikleşme paketi"ni birlik ve beraberlik anlayışının nişanesi olarak kabul ettiklerini savunan Erdoğan bu paketin ne ilk, ne de son olduğunu yine tekrarladı. Seçim barajı ile ilgili yaptıkları üç öneriyi tek tek anlatan Erdoğan, "Üç tane teklif hangisini istiyorsanız tartışın yok diyorsanız o zaman biz parti olarak kendimiz karar vereceğiz" demesi dikkat çekti. Partilerin kapatılmaması için Meclis'te yapılan Genel Kurul da, BDP'nin Meclisi terk ettiği için yasanın geçmediğini iddia eden Erdoğan'ın BDP'nin partilerinin kapatılmasını istediğini ileri sürdü.

Ruhban Okulu ile ilgili bir düzenlemenin olmamasına dair yapılan değerlendirme ve eleştirilere değinen Erdoğan, bugüne kadar bu anlamda çok adım attıklarını Atina'da bulunan iki camilerinin iadesi şeklinde bir beklentilerinin olduğunu kaydederek, "Ruhban Okulu meselesi anlık bir meseledir. Ama biz bir şeyi iadesini yaparken, bir şeylerinde iadesini beklemek zorundayız. Atina'da iki tane camimiz var. Gelin bize bunu iade edin dedik. Müslümanların ibadet edecekleri bir yer yok demişiz. Maalesef hala oyalanıyoruz" ifadesini kullanarak eş zamanlı adım atmaya var olduklarını belirtti.

"Demokratikleşme Paketi"ni savunan Erdoğan, normalleşmenin başladığını savunarak herkese demokratik özgür sürecin hayırlı olmasını dilemesi dikkat çekti. Erdoğan ayrıca seçim stratejileri, Suriye'deki gelişmeler, Mısır'daki durumu değerlendirerek muhalefetin dış politikada Türkiye aleyhine çalıştığını söyledi.

Erdoğan, 2014 yılında yapılacak yerel seçim tarihi için 30 Mart’ı gösterdi. Erdoğan adayları temayül yoklamalarıyla belirleyeceklerini kaydetti.  (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net