08 Ekim 2013 12:58

'Cemevleri terör merkezi' diyen Metiner'e tepki

Canlı yayında "Cemevleri terör merkezi" diyen AKP Milletvekili Mehmet Metiner'e Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı ve gazetemizin yazarı Ali Kenanoğlu'ndan tepki geldi.

\'Cemevleri terör merkezi\' diyen Metiner\'e tepki

Paylaş

Canlı yayında "Cemevleri terör merkezi" diyen AKP Milletvekili Mehmet Metiner'e Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı ve gazetemizin yazarı Ali Kenanoğlu'ndan tepki geldi.

Ali Kenanoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamarda şunları söyledi:

1- Hasan Ferit Gedik in cenazesi Cemevi olarak sadece Armutlu Cemevinde uğurlandı, hizmeti görüldü. Gülsuyu ve Gazi de Cemevine götürülmedi.

2- Gülsuyunda Cemevine götürülmediği gibi o silahlı kişiler Gülsuyunda değil Gazi Mahallesindeydi. Gülsuyunda silahlı kişler yoktu.

3- Silahlı kişiler Gazi Mahallesinde ortaya çıktı ve Cemeviyle de bir alakası yoktu. Cenaze Gazi Mah.de Cemevine hiç götürülmedi.

4- Gazi Mahallesinde bir yürüyüşle doğrudan mezarlığa gidildi. Silahlı 5 çocuk orada görüldü. Asla onaylamadık, asla tasvip etmedik.

5- Camilerde Hizbullah, El kaide vb terör örgüt mensularının cenaze hizmetleri verilmiyor mu?  O halde Camiler neden Teör yuvası demiyorsunuz.

6-  Cemevlerimizde hizmet verirken insanların ne iş yaptığını hatta inancını dahi sormayız. Gelene getirilene izmetimizi veririz.

7- DHKP-C vb. örgütlerin sempatizanları hatta üyeleri aynı zamanda Cemevlerimize de üye olabilir. Biz istibarat örgütü değiliz. Bilemeyiz.

8- Ancak cemevlerimiz inancımız doğrultusunda hizmet vermektedir. Kimin hangi örgüt üyesi olup olmadığına bakmayız.

9-  Bütün bu gerçekler ortadayken, Cemevlerini terör yuvası ilan etmek, Aleviler olan kininizin, öfkenizin ve nefretinizin dışa vurumudur.


METİNER NE DEMİŞTİ?

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katıldı. Ahmet Hakan'ın "Cemevlerine ibadethane demiyorsunuz" sözlerine karşılık Metiner, "Bütün Aleviler dillendi bu süreçte. Bu konuda bir fikir birliği yok. Cemevlerinin açılması yönünde engeller varsa kaldırırız" dedi.

Alevilerle ilgili sorunları olmadığını söyleyen Metiner, "Bu meseleyi Ak Parti oluşturmadı. Aleviler bu sorunun yaratıcısına söz etmezken Yavuz Sultan Selim'in hesabını sordu" dedi. Marksizmin toplumda karşılığı olmadığını görenler Alevicilik yapmayı başladığını öne süren Metiner, bunun Alevileri rahatsız ettiğini söyleyerek  “Biz bu iç tartışmalarla ilgili değiliz, herkes cemevlerini açsın. Ama bunu dayatma biçiminde sunuyor. Biz belediye ve hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Metiner, Ahmet Hakan’ın “adam, ‘ben buraya cemevi yaptım, devlet de bunun ibadethane olduğunu söylesin’ şeklindeki sözleri sonrası ise şöyle konuştu: "Ama Dev-Sol’un merkezi de olmamalı cemevleri. Dev-Sol’un terör örgütlerinin de merkezi olmamalı.”

Ahmet Hakan’ın “Varsa eğer sizin de polisiniz var, savcınız var” sözlerine de Metiner “O zaman da ibadethanemize girdiler diyorlar. Gülsuyu'nda olanları gördük. Elinde kalaşnikoflarla geldiler” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Paket süreci riske atmıştır

SONRAKİ HABER

Bir kavram: Agnostisizm (Bilinmezcilik)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa