İsrail savaşının belgeleri yayınlandı

İsrail savaşının belgeleri yayınlandı

Mısır’da İsrail’le yapılan Ocak Savaşı’nın belgeleri 40 yıl sonra Ulusal Arşiv Deposundan çıkarılarak yayımlandı. 600 sayfadan oluşan belgeler ‘savaşın kalbinde Mısır’ isimli kitapta bir araya getirildi.

Mısır’da İsrail’le yapılan Ocak Savaşı’nın belgeleri 40 yıl sonra Ulusal Arşiv Deposundan çıkarılarak yayımlandı. 600 sayfadan oluşan belgeler ‘savaşın kalbinde Mısır’ isimli kitapta bir araya getirildi. Ulusal Arşiv Deposunun Sorumlusu Abdel-Wahed El-Nabawe Ahram’a yaptığı açıklamada “Belgeler askeri bilgileri içermiyor. Fakat savaş hazırlığına dair detaylı bilgiler veriyor” açıklamasında bulundu.

SAVAŞ HAZIRLIKLARI BELGELERDE


Belgeler 5 Haziran 1967’den 1973’e kadar uzanan dönemi kapsıyor. Yayımlanan bir diğer önemli belge ise savaş döneminde İçişleri Bakanlığından çıkan genelge. Genelgede İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığına tüm finans kaynaklarını orduya vermesi için talimatta bulunuyor. Ayrıca diğer bir genelgede İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığına bir genelge göndererek savaşa yeni tedavi yöntemleri geliştirerek hazırlanması gerektiğini söylüyor. Arşiv Sorumlusu El-Nabawe’ye göre 1973 savaşı belgeleri Savunma Bakanlığında bulunuyor ve belgeleri dışarı çıkartmak yasak. Askeri belgelerin arşive gönderilmesi 1952 yılında Kral devrildikten sonra yasaklandı. O tarihten sonra, Savunma Bakanlığı belgeleri kendi arşivinde saklı tutmaya başladı. 1952 yılından sonra herhangi bir askeri belgeye sahip olmadıklarını belirten El-Nabawe “Arşivimizde sadece 19. yüzyıla ait belgeler bulunuyor.” açıklaması yaptı. Savaş belgeleri Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık arasında bölünmüş durumda. Ulusal Arşivin bir diğer eksik tarafı ise, criminal, hapishane ve Mısır elçiliklerinin belgelerini içermiyor. Mısır yasalarına göre kurumlar belgeleri elinde 15 seneden fazla bekletemezler ve belgelerin sınıflandırılması için Ulusal Arşiv Deposuyla birlikte çalışmaları gerekir.   El-Nabawe ayrıca yasalar da belgelerin korunmasına yönelik yasaların değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Önümüzde ki günlerde Savunma Bakanlığı ile ortak çalışmak istediklerini söyleyen El-Nabawe, Ulusal Arşiv Deposunun bağımsız olması gerektiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net