07 Ekim 2013 19:40

Özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşü başladı

Özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşü başladı
Paylaş

Muğla’daki termik santral ve kömür sahalarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı mücadelelerini sürdüren enerji ve maden işçilerinin Ankara’ya yürüyüşü Milas İlçesi’nden başladı. Yatağan’da diğer işçilerin de katılımıyla devam edecek yürüyüş 10 Ekim’de TBMM önündeki basın açıklamasıyla sona erecek.

‘DUVARA TOSLAYACAKLAR’

Yola çıkmadan önce grup adına bir açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik, siyasi iktidarın halkın 90 yıllık birikimlerini mirasyedi bir evlat gibi hoyratça satıp savdığını belirterek, “Şimdi de gözlerini Yatağan’daki, Milas’taki santrallerimize ve madenlerimize diktiler. Tüm halkımızla birlikte kol kola tek yürek, tek yumruk gibiyiz. Daha önce olduğu gibi bu defa da duvara toslayacaklar. Çünkü yanımızda her gün çığ gibi büyüyen bir kamuoyu desteği var” dedi.
AK Parti iktidarının direnenlere karşı şiddet dahil her yola başvurduğuna da dikkat çeken Erçelik, “Direnme hakkını yok etmek istiyorlar. Haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle direniyoruz. Direnmekten başka yol yok. Hedefimiz açık ve nettir. Ne pahasına olursa olsun kazanmak. Kazanmak için mücadele neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Özelleştirme iptal edilinceye kadar direneceğiz. Başka yolu yoktur. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Tüm emekçileri, emeğiyle geçinen bütün kesimleri, özelleştirmeye karşı olan tüm halkımızı bizlere destek vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

3 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Konuşmaların ardından yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Milas - Muğla - Bodrum Kavaşağı’na kadar yürüyen Milaslı işçiler, daha sonra araçlara binerek diğer işçilerle buluşmak üzere Yatağan İlçesi’ne hareket etti.

Milas’tan başlayan ve Yatağan’dan da katılımlarla devam edecek Ankara yürüyüşüne temsilen 200 işçi katılacak. Aydın-İzmir-Uşak-Afyonkarahisar güzergahını izleyecek işçiler otobüslerle yol alıp, kent girişlerinden itibaren yürüyecek. İşçiler 10 Ekim’de Ankara’ya ulaşıp, TBMM önünde basın açıklaması yapacak. (Muğla/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DHL işçisinin direnişi sonuç verdi

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa