Mimarlık kültürü baskı altında

Mimarlık kültürü baskı altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, odalarına yönelik baskılara tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, odalarına yönelik baskılara tepki gösterdi. Bandrolsüz olduğu gerekçesiyle 18 bin kitaplarının dağıtımının yasaklandığını hatırlatan Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin imzasıyla yayınlanan onlarca kitabın da bandrolsüz olduğuna dikkat çekti.

Dünya Mimarlık Günü ve bir hafta sürecek Mimarlık Haftası ile ilgili Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Ali Hakkan, mimarlığın bir kültür olduğunu dile getirdi. Mimarlık Odası tarafından yayınlanan kitapların savcılık emriyle incelemeye alınmasına değinen Ali Hakkan, ticari kaygı gütmeden ücretsiz olarak yayınladıkları kitapların arasında faaliyet raporları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Valiliği ve Cumhurbaşkanlığı olmak üzere çeşitli kurum ve makamlara gönderilen kitapların da bulunduğunu ifade etti.

DEVLETİN KİTABINDA DA BANDROL YOK

Şube Sekreteri Tezcan Candan, mimarların, meslek odalarının ve mimarlık kültürünün çok ciddi baskı altında olduğuna dikkat çekerek, kentin belleğinin silinmek istendiğini dile getirdi. TOKİ’nin kitabı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının çalışma raporunu örnek gösteren Candan, her iki kitabın da ISB numarası ve bandrol numarasının bulunmadığına dikkat çekti. Hükümetin mimarları ve meslek örgütlerini itibarsızlaştırmak istediğini belirten Candan, “Asıl korsan olan, asıl kaçak olan, asıl bandrolsüz olan onlardır” diye konuştu.

Açıklama sonrası mimarlar, bugüne kadar bastıkları ve ücretsiz dağıtılan kitapları açtıkları stantta sergilediler. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net