07 Ekim 2013 11:08

HDK Adana kongresi gerçekleşti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Adana Seyhan Kültür Merkezi’nde yüzlerce kişiyle kongre gerçekleştirdi.

HDK Adana kongresi gerçekleşti
Paylaş

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Adana Seyhan Kültür Merkezi’nde yüzlerce kişiyle kongre gerçekleştirdi.

Konuşmacı olarak çağrılan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Saruhan Oluç HDK’nin tüm toplumsal muhalefeti birleştirdiğini söyledi. AKP ve CHP gibi diğer bütün partilerin aynı taleplere sahip olan toplumu karşı karşıya getirerek ayakta durmaya çalıştığını söyleyen Oluç, HDK’yi toplumun ezilen tüm kesimlerini birleştirmek için kurduklarını ifade etti.

Yerinden yönetimin en güzel örneğini Gezi Parkı’nda gördüklerini belirten Oluç, yerel seçimlerde merkezileşmeye karşı yerinden yönetimleri güçlendirecek bir yol izleyeceklerini dile getirdi. Kongrede söz alan Emek Partisi İl Başkanı Sevil Aracı, yüzde elli oyla en güçlü parti olduğunu iddia eden AKP’nin, 5 Ekim Adana mitingine katılımı artırmak için devlet olanaklarını seferber ettiğine dikkat çekti. Aracı, HDK’nin ve HDP’nin siyasette bir üçüncü yol olmadığını AKP ve diğer düzen partilerine karşı HDK’nin bir taraf olduğunun altını çizdi.

Kongrede konuşan BDP PM üyesi İbrahim Yakut ise AKP’nin paketine karşı Kürtlerin ve Alevilerin kendi paketlerini açtığını belirterek yetersiz olan AKP paketinin kendilerini takip ettiğini ifade etti. Yapılan toplantıda HDP kongre delegeleri ve il yürütmesi seçildi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD temerrüde düşecek mi?

SONRAKİ HABER

Mısır\'da Kanlı Pazar\'ın ardından silahlı saldırılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...