06 Ekim 2013 13:39

2 Temmuz Parkı gözyaşlarıyla açıldı

Sivas Madımak Katliamı’nı unutturmamak için Çankaya Belediyesi tarafından Dikmen’de yaptırılan 2 Temmuz Anıtparkı açıldı. Sorumluların açığa çıkarılmamasının yeni katliamlara kapı araladığına dikkat çekilen açılışta, katliamda yakınlarını yitirenlerin konuşmaları duygusal anlara neden oldu.

2 Temmuz Parkı gözyaşlarıyla açıldı
Paylaş

Sivas Madımak Katliamı’nı unutturmamak için Çankaya Belediyesi tarafından Dikmen’de  yaptırılan 2 Temmuz Anıtparkı açıldı. Sorumluların açığa çıkarılmamasının yeni katliamlara kapı araladığına dikkat çekilen açılışta, katliamda yakınlarını yitirenlerin konuşmaları duygusal anlara neden oldu.

Açılış öncesi hayatını kaybedenler için fidan dikilen törende, katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın annesi fenalık geçirdi. Pir Sultan Abdal ve Madımak Oteli’nde yaşamını yitiren 33 kişinin heykelinin yanında gözyaşları tutamayan anne Karababa, “Yavrum 20 yıl geçti acını unutamadım, ben bu acıya nasıl dayanayım” diyerek haykırdı. Anne Karababa daha sonra baygınlık geçirdi ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

‘UTANIYORUM’

Hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunun yapıldığı törende sık, sık “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganı atıldı. Katliamda hayatını kaybeden şair Metin Altınok’un kızı Zeynep Altınok Akatlı, Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenleri hatırlatarak “Daha yeni taze kanları dökülmüşken, burada konuşmaktan utanıyorum. Keşke Sivas Katliamı’ndan ders alınsaydı” dedi.

Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan ise Meclise faili meçhul cinayetlerin araştırılması için 18 defa başvuruda bulunduklarını söyledi. Her başvurunun AKP tarafından geri çevrildiğinin altını çizen Aysan, “Eğer bunlar kabul edilip araştırılsaydı yeni ölümler olmayacaktı” diye konuştu.

GEZİ’DE DE YÜREKLERİ YANDI

Katliamın sorumluları bulunana kadar acılarının dinmeyeceğini dile getiren Serkan Doğan’ın annesi Pakize Doğan “20 yıl da geçse acımız aynı, daha yeni Kızılay’da gençler vuruldu. Biz yeni açıklanan paketten de bir şey beklemiyoruz” dedi.

Madımak müze olmadıkça ve katiller ceza almadıkça acılarının dinmeyeceğinin altını çizen Menekşe Kaya’nın annesi Hüsniye Kaya ise “Kesinlikle yaramız kabuk bağlamadı, tam tersi gün geçtikçe daha çok kanıyor” diye konuştu.

Açılışa Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu Başkanı Yusuf Şahin, CHP milletvekilleri Ankara Milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Levent Gök katıldı.


‘AYAZ BİLE YANGINI SÖNDÜREMİYOR’

Parkın açılışını yapan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Türkiye’de insanlık onurunu korumak adına acılar yaşandığını söyledi. İsteklerinin insanca ve kardeşçe yaşamak olduğunun altını çizen Tanık, açılış sırasındaki soğuk havaya atıfta bulunarak “Dikmen’in ayazı bile yürek yangınını söndüremiyor” dedi.
PİR Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, AKP’nin paket açılımını da eleştirdi. Farklı kültürlere saygılı olunması gerektiğini ifade eden Bülbül, “Mücadele kurt ve güvercinler arasındaki mücadeledir. Kurtlar ölüm isterken, güvercinler eşitlik, özgürlük ve adalet istiyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Leroy Merlin grevi dördüncü gününde

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa