06 Ekim 2013 06:54

ABD'den Libya ve Somali'de el Kaide operasyonu

ABD birlikleri Libya ve Somali'de el Kaide bağlantılı hedeflere operasyon düzenledi. Cuma günü Somali'de gerçekleştiği ve el Şebap örgütünün üst düzey bir yöneticisini hedef aldığı belirtilen operasyon başarısız oldu. Dün Libya'da yapılan operasyonda ise 1998'de ABD'nin Tanzanya ve Kenya büyükelçiliklerine bombalı saldırı düzenlemekten aranan, el Kaide'nin üst düzey isimlerinden Anas el Libi yakalandı.

ABD\'den Libya ve Somali\'de el Kaide operasyonu
Paylaş

ABD birlikleri Libya ve Somali'de el Kaide bağlantılı hedeflere operasyon düzenledi.  Cuma günü Somali'de gerçekleştiği ve el Şebap örgütünün üst düzey bir yöneticisini hedef aldığı belirtilen operasyon başarısız oldu. Dün Libya'da yapılan operasyonda ise 1998'de ABD'nin Tanzanya ve Kenya büyükelçiliklerine bombalı saldırı düzenlemekten aranan, el Kaide'nin üst düzey isimlerinden Anas el Libi yakalandı.

ABD'li yetkililerden yapılan açıklamada Somali'deki hedefin ismi belirtilmezken operasyonun Barawe kasabasında gerçekleştiği bildirildi. ABD Deniz Piyadeleri'ne bağlı Navy Seal isimli özel birliğin düzenlediği operasyonu Pentagon da doğruladı.

Reuters haber ajansına konuşan bir El Şebab üyesi, gerçekleştirilen operasyonda karşı taraftan bir kişinin öldürüldüğünü ve saldırının da geri püskürtüldüğünü söyledi. El Kaide ile bağlantılı örgütün, Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 180 kilometre güneyindeki kıyı şehri Barawe’deki merkezine yapılan baskında El-Şebab basın sözcüsü Abdiasis Ebu Musap, helikopter ya da savaş uçağının kullanılmadığını vurguladı.

'LİBYA'DAKİ OPERASYON AYRI'

Bir başka ABD’li yetkili de Cumartesi günü Libya’da bir operasyon gerçekleştirildiğini dile getirdi. Libya’da gerçekleştirilen operasyonun Somali’den ayrı olduğu ve 1998 yılında Kenya ile Tanzanya’da ABD büyükelçiliğine bombalı saldırı yaptığı savunulan el Kaide üyesini yakalamak için gerçekleştirildiği kaydedildi. Kod adı Anas el-Libi olan Nazih Abdul Hamed el-Ruqai adlı kişinin Trablus'ta ele geçirildiği ve yargılanmak üzere ABD'ye getirileceği belirtildi. Pentagon basın sözcüsü George Little tarafından yapılan açıklamada, Ruqai’nin şu an Libya dışında ve "güvenli" bir mekanda tutulduğu bilgisi verildi. Ruqai’nin kardeşi Associated Press (AP) haber ajansına verdiği mülakatta, Cumartesi sabahı üç araç ile gelen yabancı görünümlü ‘‘komandoların’’ kardeşini yere yatırıp etkisiz hale getirdikten sonra kaçırdığını söyledi. Somali ile Libya’da gerçekleştirilen operasyonların birbirleri ile bağlantısı olup olmadığı henüz kesin olarak bilinmiyor. Ancak ABD istihbaratı son aylarda Afrika’da artan el Kaide faaliyetlerinin ABD için tehdit oluşturmaya başladığı yolunda Washington’a rapor verdiği biliniyordu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ana dili parayla satılamaz!

SONRAKİ HABER

Osmaniye’de boş bir arazide üst üste atılmış köpek ölüleri bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa