Haber-İş\

Haber-İş'te gergin kongre

HABER-İŞ Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube 11. Olağan Genel Kurulu Bayrampaşa’da bulunan Titanik Otelde gerçekleşti. Kongre, işçilerin ve delegelerin Genel Başkan Veli Solak’a eleştirileri nedeniyle gergin ve tartışmalı geçti. Kongrede 3 aday yarışırken 121 delege de oy kullandı.

HABER-İŞ Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube 11. Olağan Genel Kurulu Bayrampaşa’da bulunan Titanik Otelde gerçekleşti. Kongre, işçilerin ve delegelerin Genel Başkan Veli Solak’a eleştirileri nedeniyle gergin ve tartışmalı geçti. Kongrede 3 aday yarışırken 121 delege de oy kullandı.

‘YA ÖRGÜTLENİRİZ YA DA YOK OLURUZ’

Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve Haber-İş şubelerinin başkanlarının katıldığı kongrenin açılış konuşmasını İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Karatay yaptı. Sermayenin hayata geçirmeye çalıştığı saldırılar karşısında en büyük engel olarak sendikaları gördüğünü belirten Karatay, sendikalara dönük saldırıların yoğunlaştığını ifade etti. Hükümeti eleştiren Karatay, hükümetin özellikle Hava- İş ve ÇAYKUR grevlerinde grev kırıcı rolüne soyunduğuna dikkat çekti. Önlerindeki en önemli görevin iletişim alanında çalışan taşeron işçilerin örgütlenmesi olduğunu vurgulayan Karatay “Ya bu örgütlenmeyi başarırız ya da sendikalar olarak yok olmaya mahkûm oluruz” diye konuştu. Sendikaların izlediği işverenler ve hükümet ile diyalog yolunun işçilere kaybettirdiğini belirten Karatay mücadeleci bir sendikal anlayışın hâkim olması gerektiğini aktardı. Hükümetin politikalarını da eleştiren Karatay, örgütlenmenin önünde ki engellerin devam ettiğini, taşeron işçilerin örgütlenmesinin engellenmek istendiğini ve anayasa yapım sürecinde işçilerin taleplerinin dikkate alınmadığını dile getirdi. “İşçiler siyasetten uzak dursun diyenler ülke yönetimini bir avuç sermayedarın eline bırakıyor” diyen Karatay, işçiler olarak kendi siyasetlerini hayata geçirmek zorunda olduklarını dile getirdi. İşçi ve emekçilerin 30 yıldır devam eden savaşa geri dönülmesini istemediğini de dile getiren Karatay, işçiler olarak kendi siyasetlerini hayata geçirirlerse demokratik ve adil bir ülke kuracaklarını aktardı.

‘SOKAKLAR ISINABİLİR’

Karatay’ın ardından konuşan Türk- İş Marmara Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan dönemlerde olunduğunu ifade ederken Ulusal istihdam stratejisini eleştirdi. Türk-İş olarak kıdem tazminatı, kiralık işçilik ve özel istihdam bürolarının kırmızı çizgileri olduğunun altını çizen Büyükkucak, kıdem tazminatına yapılacak bir müdahalenin genel grev sebebi olacağını yeniledi. Büyükkucak aynı zamanda “Sokaklar her an ısınabilir. Herkes hazır olsun” dedi. Zamanı geldiğinde birileri küser, alınır diye masa başında siyaset yapmayacaklarını ve haklarını sokakta arayacaklarını aktaran Büyükkucak, Türk-İş olarak buna hazır olduklarını ifade etti.

YENİ YÖNETİM SEÇİLDİ

Kongre’de konuşmalardan sonra geçilen şube yönetimi seçiminde mevcut başkan Ahmet Karatay diğerleri Mehmet Sait Derin ve Genel Merkezin desteklediği Feyzullah Ceylan olmak üzere 3 farklı liste yarıştı. Seçimlerin ardından Mehmet Sait Derin’in aday olduğu liste 121 delegenin 53’ünün oyunu alarak yeni dönem için seçilirken, Ahmet Karatay’ın listesi 41, genel merkezin desteklediği Feyzullah Ceylan’ın listesi ise 26 oy aldı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER haber-iştürk-iş