05 Ekim 2013 13:11

Göktürk’ten Garipçe’ye uzanan katliam

Kuzey Ormanları Savunması’nın iki üyesi Ali Yıldırım ve Alper Atmaca, İstanbul’un son ormanları, su havzaları ve tarım alanlarının maruz kaldığı tehlikeye dikkat çekmek için başlattıkları yürüyüşün 2. gününde Göktürk’ten Garipçe’ye kadar yürüdü.

Göktürk’ten Garipçe’ye uzanan katliam
Paylaş

Kuzey Ormanları Savunması’nın iki üyesi Ali Yıldırım ve Alper Atmaca, İstanbul’un son ormanları, su havzaları ve tarım alanlarının maruz kaldığı tehlikeye dikkat çekmek için başlattıkları yürüyüşün 2. gününde Göktürk’ten Garipçe’ye kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca, hem doğa katliamına tanıklık edip hem de  katliamı fotoğraflarla belgelediler. 3. köprü ve yol yapımı çalışmalarında yüz binlerce ağacın kesilmesiyle ciddi yara alan kuzey ormanları için kesim güzergahı üzerinde 3 Ekim Çarşamba günü başlatılan 100 kilometrelik  yürüyüş 3. Havalimanı için seçilen Tayakadın-Odayeri mevkiinde başlamıştı.

BASTIRAN KIŞ SOĞUĞUNA RAĞMEN!

Ali Yıldırım ve Alper Atmaca aniden bastıran kış soğuğu ve yağmura rağmen başlattıkları yürüyüşü kararlılıkla sürdürüyor. Yürüyüşün ilk gecesinde saat 21.00 civarında kesim güzergahında bulunan bir şantiyede mola veren ikili, işçilerle sohbet edip ıslanan giysilerini kuruttuktan sonra Göktürk yakınlarında kesilmiş devasa bir ağaç gövdesinin yanı başındaki ilk kamplarını kurdular. Ertesi gün Göktürk mevkiinden Garipçe’ye doğru giden kesim güzergahı üzerinde ilerleyen yürüyüşçüler, İstanbul’un kuzeyindeki mega rant projelerinin tehdidi altında imara açılıp tarım alanı olmaktan çıkartılmak istenen Gümüşdere köyü yakınlarındaki bir su bendinden geçtiler.

AĞAÇ GÖLGESİ GİBİ YOK

Saat 12.30 civarında Zekeriyaköy-Arıköy yakınlarında Kuzey Ormanları Savunmasının iki üyesi, Ali ve Alper ile günlük lojistik destek buluşmalarını gerçekleştirdiler. Yürüyüşlerine Uskumruköy civarındaki kesim güzergahı üzerinden devam eden Ali ve Alper, yol boyu kesilen ormanlık alanları, kuzey ormanlarının yanı başında yayılan beton kentleşmeyi, “Ağaç kesmeyeceğiz” gerekçesiyle yapılan viyadük inşaatlarında kesilen ağaçları, kesim yapılan geniş arazilerde kalan tek tük ağaçları ve katliama karşın yeniden yeşeren alanları şantiyelerde çalışan işçilerle selamlaşarak fotoğraflamayı sürdürdüler. “Ağaç gölgesi gibi yok, şantiye işçileri de bunun farkında” mesajı attılar. Yürüyüş bugün, Çekmeköy Doğa Park’ta Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılacak olan basın açıklamasına katılanlarla buluşarak sonlanacak. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale’ye yeni termik santral!

SONRAKİ HABER

Türkiye ile Libya'nın Doğu Akdeniz Mutabakatı Meclis'te kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa