05 Ekim 2013 17:36

İyi arkadaş faşist zihniyet

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın, polisler tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın avukatlarını illegal örgütlerle bağlantılı olmakla itham ettiği ortaya çıktı.

İyi arkadaş faşist zihniyet

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Eylem Lodos

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın, polisler tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın avukatlarını illegal örgütlerle bağlantılı olmakla itham ettiği ortaya çıktı. Suçlama; Vali Tuna’nın 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği ve mahkemenin güvenlik gerekçesiyle başka bir ile taşınmasını talep ettiği yazıda yer aldı. Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonundan Vali’nin yazısına tepki gecikmedi. Komisyon, Vali’nin ifadelerinin avukatlara ve avukatlık mesleğine yönelik kabul edilmesi mümkün olamayan değerlendirmeler içerdiğini belirtti. Komisyondan yapılan açıklamada; yargıçlar ve savcılar gibi avukatların da yargılama faaliyetinin ve mahkemelerin olmazsa olmaz bir parçası olduğu vurgulandı. Avukatlık mesleğinin hangi esaslarla ve ne şekilde yerine getirileceğinin yasalarla açıkça belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, bu yasalar çerçevesinde görevini yapan bir avukatın yargılamayı sabote edebileceğinden bahsedebilmenin, hele de bunun mülki amir düzeyinde bir devlet görevlisince söylenmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

VALİ HAKİM VE SAVCILARI DA İTHAM ETTİ

Duruşmanın ve yargılamanın düzeninden yargı makamındaki yargıçların sorumlu olduğu belirtilen açıklamada, bu yargıç ve savcıların yargılamanın sabote edilip edilmediğini değerlendirebilecek yeterlikte olduğunu da kaydedildi. Vali Tuna’nın bu açıklamalarıyla yalnızca avukatları değil, hakim ve savcıları da itham ettiğine dikkat çekilen açıklamada, avukatların varlığının demokratik hukuk düzeni içerisindeki son derece önemli yeri bir kez daha hatırlatıldı. “Vali’nin emri altında yer alan kişilerce işlendiği anlaşılan ve uzun süredir tüm toplumun vicdanında yer edinen dava konusu edilmiş bir olay ile ilgili her türlü sorumluluğu alarak hareket etmesi gerekiyorken davayı telaşla Eskişehir’den göndermeye çalışması manidardır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, hukuk insanları olarak Ali İsmail Korkmaz davasının takipçisi olacakları da kaydedildi.


BARO: ESKİŞEHİR GÜVENLİDİR!

Eskişehir Valiliğince dava dosyasına gönderilen yazıda belirtildiğinin aksine Eskişehir’de bir güvenlik sorunu bulunmadığı vurgulanan Baro açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ali İsmail Korkmaz davasının nakledilmesini gerektiren hiçbir problem bulunmamasına rağmen davanın nakledilmesi amacıyla afaki değerlendirmeler yapılması ve mahkemenin açıkça yanıltılmaya çalışması bir hukuk devletinde kabul edilemez. Eskişehir’de bu güne kadar pek çok toplumsal boyutu olan dava görülmüştür. Uğur Kaymaz’ın ve Nezir Tekçe’nin ölümleri ile ilgili davalar gibi pek çok dava, örneğin talihsiz açıklamada bahsi geçen Şerzan Kurt davası da güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’e nakledilmiştir. Bu davaların duruşmaları esnasında, Sayın Vali’nin iddia ettiğinin aksine, hiçbir provokatif eylem olmamış, olay çıkmamış ayrıca gözaltına alınan ya da yakalanan kimse bulunmadığı gibi, müdahale edilen bir toplantı ve gösteri yürüyüşü dahi olmamıştır.”

OLUMSUZ ETKİLER

Davanın Eskişehir’den nakledilmesine yönelik girişimlerin adil yargılama sürecini olumsuz etkileyeceği dile getirilen Baro açıklamasında, “Anayasal güvence altında olan düşünce ve düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında, halkın herhangi bir konuyla ilgili demokratik tepkisini hukuk kuralları içerisinde açıklamasından ibaret bir takım demokratik gösteri ve yürüyüşlerin, yargılamanın güvenliğini tehdit edeceği algısı bir hukuk devletinde kabul edilemez” denildi. (Eskişehir/EVRENSEL)


KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİSİ OLSA BU VALİ GÖREVDEN ALINIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı Gazeteci İsmail Saymaz'a gönderdiği elektronik posta nedeniyle eleştirerek şunları söyledi: “Demokrasisi sağlıklı işleyen bir ülkede bu vali (Eskişehir Valisi) ertesi gün görevden alınır. Suçlamayı bir tarafa bırakın kullandığı dil nedeniyle görevden alınır. Bir valinin ağzına 'adi şerefsiz' sözcüğü yakışmaz, olmamalıdır. Görevden alacak olan kim? Sayın Başbakan. Ne diyor Sayın Başbakan 'Sayın vali iyi bir arkadaşımızdır.' Pes yani pes. Demokrasi sivil toplumun güçlendiği, düşüncelerini özgürce dile getirdiği rejimin adıdır." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Okul içinde okul

SONRAKİ HABER

Yüzlerce geyik öldüren avcıya hapis ve ayda 1 kez Bambi izleme cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa