05 Ekim 2013 07:17

Çocuk Günü'nde Türkiye'nin sicili kabarık

Çocukların yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla ilan edilen “Dünya Çocuk Günü” her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Türkiye ise çocuklara yönelik şiddetin ve hak ihlalinin en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor.

Çocuk Günü\'nde Türkiye\'nin sicili kabarık
Paylaş

Çocukların yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla ilan edilen “Dünya Çocuk Günü” her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Türkiye ise çocuklara yönelik şiddetin ve hak ihlalinin en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor.

Birleşmiş Milletler (BM), dünya çocuklarının refah seviyesini yükseltebilmek amacıyla 14 Aralık 1954 tarihinde, her Ekim ayının ilk Pazartesi gününü “Dünya Çocuk Günü” olarak ilan etti. Çocukların yaşadığı sorunlar, tüm ülkeleri yakından ilgilendiren bir sorun olarak dururken, Türkiye çocukların yaşadığı sorunların en yoğun yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Özellikle bölgedeki çatışmalı ortamdan kaynaklı yıllardır süren savaşın en büyük mağduru olan Kürt çocukları yürürlükteki TMK’den dolayı gözaltına alınırken, bunlardan büyük bir kısmı yaşlarından büyük cezalara çaptırıldı. Dünya çocukları bugünü çeşitli etkinliklerle kutlarken, Türkiye’de yaşayan çocukların büyük bir kısmı ya ekonomik sıkıntılardan dolayı çalışıyor ya da yaşlarında büyük aldıkları cezaların bitmesini bekliyor. Çocuklarla ilgili olarak yapılan araştırmalar ve istatistikler de çocukların yaşadığı bu sıkıntıların boyutunu gözler önüne seriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 Nisan ayında çocuk işgücüne ilişkin yayınladığı raporda, Türkiye’deki çocuk nüfusunun Aralık 2012 itibariyle 15 milyon 247 bin olduğuna yer verilirken, çalışan çocuk sayısının ise 893 bin olduğu bilgisine yer verildi. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle yayımlanan raporda dünyada 10 milyon çocuğun tehlikeli ve kimi zaman köleliğe varan şartlarda hizmetçi olarak çalıştırıldığı açıklanmıştı.

2012 YILINDA 661 İHLAL

Çalışan çocuk sayısındaki bu artış bir yana, özellikle bölgede onlarca çocuğun devlet tarafından katledildiği gerçekliği ve çocukların maruz kaldığı hak ihlallerindeki veriler de Türkiye’nin çocuklara verdiği “değeri” gösteriyor. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından yayınlanan “Çocukların Yaşam Haklarına Yönelik İhlaller Raporu” sadece 2012 yılında bölge illerinde 7 çocuğun mayın ya da sahipsiz bombadan dolayı yaşamını yitirdiğine, 5 çocuğun ise “faili meçhul” bir şekilde katledildiğine yer verdi. Aynı yıl toplam 439 çocuk gözaltına alınırken, bunlardan 79’u tutuklandı. Rapordaki verilerde, 2012 yılı içerisinde bölgede toplam 49 çocuğun yaşam hakkına yönelik ihlallerden dolayı yaşamını yitirdiğine yer verilirken, çocuklara yönelik 661 hak ihlallinin yaşandığına yer verilmesi de dikkat çekti.

403 ÇOCUK KATLEDİLDİ

Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (YAKAY-DER) verilerine göre, sadece 1992 yılında 115 Kürt çocuğunun katledildiği bölgede, son 21 yılda 403 Kürt çocuğu “terörist” olarak görülerek, katledildi.


2 BİNE YAKIN ÇOCUK CEZAEVİNDE

Pozantı Cezaevi skandalı Türkiye’nin çocuklara yönelik yaklaşımı noktasında kara bir leke olarak dururken, Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü’nün verilerine göre, Eylül ayı itibariyle cezaevlerinde bin 797 çocuk bulunuyor. Bu sayının 394’ünü ceza almış çocuklar oluştururken, geriye kalan bin 403 çocuğun ise yargılaması sürüyor. Özellikle 2006 yılında yürürlüğe giren TMK ile birlikte Kürt çocukları yaşlarından büyük cezalara çarptırılırken, kanun kapsamında 4 bin çocuğun mağdur olduğu belirtiliyor.


‘TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR’

Türkiye’deki yetişkinlere yönelik olduğu gibi çocuklarda da hak ihlalinin had safhada olduğuna dikkat çeken İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu üyesi Mehmet Güzel, Türkiye’nin çocuk hakları konusunda taraf olduğu uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülükleri yerine getirmediğini belirtti. Toplumda çocukların her alanda geri planda tutulduğunu ifade eden Güzel, “Özellikle 90’lı yıllardan itibaren Kürt çocukları yaşam hakkı ihlali ile karşı karşıya kaldı. Savaş sürecinde rastgele bırakılmış patlayıcı maddelerden tutalım, direk sokak ortasında katledilmelere kadar yine toplumsal olaylara karışmış olan yüzlerce çocuk hak ihlalleri ile karşı karşıya kaldı” diye konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni yüklerin temeli atılacak

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa