04 Ekim 2013 06:55

Tuna’yı Ali İsmail cinayetinden biliyoruz

Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının başka bir ile taşınmasını isteyen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bunu haber yapan Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a ‘[email protected]’ şeklindeki resmi e-posta adresinden, tehdit ve hakaret içeren bir mail attı. Önce bu mailin kendisi tarafından atılmadığını söyleyen Vali Tuna, bugün yaptığı yazılı açıkla ile maili ‘kişiye özel’ gönderdiğini ise kabul etti.

Tuna’yı Ali İsmail cinayetinden biliyoruz

Paylaş

Eylem Lodos

Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının başka bir ile taşınmasını isteyen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bunu haber yapan Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a ‘[email protected]’ şeklindeki resmi e-posta adresinden, tehdit ve hakaret içeren bir mail attı. Önce bu mailin kendisi tarafından atılmadığını söyleyen Vali Tuna,  bugün yaptığı yazılı açıkla ile maili ‘kişiye özel’ gönderdiğini ise kabul etti. Vali Tuna Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda Korkmaz’ın avukatlarının illegal örgütlerle bağlantısı olduğunu öne sürmüş, yapılan eylemlerin de illegal örgütler tarafından örgütlendiği iddia etmişti. Peki bunu haberleştiren muhabiri tehdit edecek kadar cüretkar olan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna kim? Eskişehirliler tarafından nasıl biliniyor? İşte bu soruları Eskişehir’deki bazı demokratik kitle örgütleri ve sendika temsilcileri ile gençlere sorduk. Aldığımız cevaplar ise aynı “biz valiyi Ali İsmail Korkmaz cinayetinden biliyoruz”.

VALİ ALİ İSMAİL KORKMAZ CİNAYETİ İLE TANINDI

Gezi Eylemleri sürecinde vali ile görüşen heyetin içinde yer alan Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz, vali ile 2 Haziran günü ve o hafta içinde bir kez daha görüştüklerini anlattı.  Temmuz ayından beri kendisi ile bir daha görüşmediklerini kaydeden Yılmaz, Vali Tuna’nın Eskişehir’e yeni geldiğine dikkat çekti. Tuna Eskişehir’e geldikten sonra da herkesin gözü önünde bir cinayet işlendiğinin altını çizen Yılmaz, Tuna’nın yaptığı açıklamaların ise ortada olduğunu söyledi. Eskişehir Valisinin Ali İsmail Korkmaz cinayeti ile tanındığına dikkat çeken Yılmaz,  “Başka da bir faaliyetini görmedik” dedi.

BİR İCRAATINI DUYMADIK

Valinin Eskişehir’e yeni geldiğini söyleyen SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, bu nedenle kendisini tanımadıklarını belirtti. Eskişehir Valisini Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalardan bildiklerini kaydeden Özkavak, “Bunun dışında bir icraatını duymadık, görmedik” dedi.

BAŞTAN BERİ POLİSLERİ KORUMAYA ÇALIŞTI

Ali İsmail Korkmaz davası ile ilgili deliller ortada iken valinin takındığı tavrında belli olduğuna dikkat çeken Eğitim Sen Şube Sekreteri Faik Alkan, Vali Tuna’nın baştan beri polisleri korumaya çalıştığını söyledi.  “Şimdi de gazeteciyi tehdit etmiş. Bu doğru bir tavır değil. Gazeteci sadece mesleğini yapıyor. Halkın haber alma özgürlüğünü hayata geçirmeye çalışıyor” dedi.

BASINDAN TANIYORUZ

Vali Tuna’yı sadece basından tanıdıklarını belirten Mali Müşavirler Odası Şube Başkanı İlker Özokçu, basında da her şeyin ortada olduğunu söyledi. Vali Tuna’nın Türk Dünyası Kültür projesi için atandığını ifade eden Özokçu, kendileri ile henüz bir ilişkisi olmadığını kaydetti. Göreve yeni başladığı için valiyi tanımadıklarını dile getiren DİSK Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak ise Tuna’nın Ali İsmail Korkmaz cinayeti ile ilgili tavrını kınadı. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bugün Hayvan Hakları Günü

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa