01 Ekim 2013 18:29

'KCK' davasında tape kayıtlarında oynandı iddiası

 "KCK" ana davasında hakkında delil ikamesi devam eden DTP'nin Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Turan Genç, kendisine ilişkin tape kayıtlarının üzerinde oynama yapıldığını belirtti."KCK ana davası" adı altında aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu 97'si tutuklu 175 Kürt siyasetçi

'KCK' davasında tape kayıtlarında oynandı iddiası
Paylaş

 "KCK" ana davasında hakkında delil ikamesi devam eden DTP'nin Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Turan Genç, kendisine ilişkin tape kayıtlarının üzerinde oynama yapıldığını belirtti.

"KCK ana davası" adı altında aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu 97'si tutuklu 175 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın 59'uncu duruşmasının 10'uncu oturumu Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi. Duruşmanın öğlenden sonraki oturumunda, DTP'nin Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Turan Genç'e ilişkin ortam dinleme kayıtlarının okunmasıyla devam edildi. Ortam dinleme tapelerinde geçen "Ankara" sözcüğünün iddianameye "Aşağı" şeklinde geçmesi ve Federal Kürdistan Bölgesi olarak nitelendirilmesi dikkat çekti. Ayrı bir ortam dinleme tapesinde ise, DTP Ekolojik ve Yerel Yönetimleri Komisyonu, "KCK TM" olarak belirtilirken komisyonun içinde 2 HPG'linin yer aldığı iddia edildi.

Genç, çok sayıda ortam dinleme tapesi üzerinde ise oynama yapıldığı, kendisi ve diğer sanıkların ağzından çıkmayan bazı sözcüklerin tape içerisine yerleştirildiğini ifade etti. Tapelerde "Belediye Meclisi" sözcüğünün "Türkiye Meclisi" olarak değiştirilmesi dikkat çekerken, ayrı bir toplantıda geçen "Kararlaşma süreçlerinde böyle değil miydi?" cümlesi yerine "Karayılan döneminde böyle değil miydi?" şeklinde değiştirildiği görüldü. Mahkeme başkanının, tape kayıtlarında olmayan kavramları sanık Genç'e sorması ve "Merak ettim" demesi dikkat çekti. Bu iddialara ilişkin savunma yapan Genç ise, tape kayıtlarının üzerinde oynama yapıldığını, tekrardan gözden geçirilmesi için kriminale gönderilmesi talebinde bulundu. Kullanılmayan birçok sözcüğün tape kayıtlarına eklendiğini belirten Genç, eksiklikleri belirtmelerine rağmen Mahkeme Başkanı'nın bunu dikkate almadığını aktardı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Ev kirası soygununa son verilsin

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa