01 Ekim 2013 15:53

Kadınlara hakaret eden imama hapis istendi

Eğitim Sen tarafından Çaycuma’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlara "Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?" diyerek hakaret eden İmam Ali A. hakkında  'Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' suçlamasıyla

Kadınlara hakaret eden imama hapis istendi
Paylaş

Savcılık tarafından Türk Ceza Kanununun 125/1-2-4, 43/2 ve 53/1 maddelerince üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılması istenen imam Ali. A. hakkında, TCK’nın 53/1. Maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması da istendi.

'ÇAYCUMA'DA OLUŞAN AHLAKİ YOZLAŞMAYI KASTETTİM'

Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, İmam Ali A.  şikâyetçi kadınlar ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol katıldı. Duruşmada suçlamayı kabul etmeyen İmam Ali A., "Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?" sözleriyle ilçede oluşan ahlaki yozlaşmayı kastettiğini söyledi. İmam Ali A., "Benim kesinlikle müştekilere hakaret kastım yoktur. Sadece Çaycuma'da oluşan ahlaki yozlaşmayı kastetmiştim. Müştekilerden özür de diledim. Kesinlikle suç işleme kastım yoktur. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

Şikâyetçi olan kadınlar ise ilçede ahlaki bir yozlaşma görmediklerini, ilçenin ahlaki değerinden çirkin bir yorumla bahsedilmesini doğru bulmadıklarını, neye dayanarak böyle bir yorumda bulunduğunu anlamadıklarını,  ayrıca sanığın, kendisi hakkında şikayetçi olunacağını öğrendikten sonra Facebook sayfasından özür dilediğini, internet sitesindeki çirkin yorumun ise imamın kendi rızasıyla değil, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği başkanının girişimi sonucunda kaldırıldığını belirterek şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Duruşma, gelmeyen müştekilerin dinlenmesi için 17 Ocak 2014 tarihine ertelendi. Duruşma sonrası basın mensuplarına tepki gösteren imam hakkında müftülük tarafından idari soruşturmanın da açıldığı öğrenildi.

'HALA ÇAYCUMA’DA GÖREV YAPIYOR OLMASINI ANLAMIŞ DEĞİLİZ'

Duruşmayı izleyen Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, sendika olarak mahkemeye müdahil olmak için dilekçe vereceklerini belirterek, Çaycuma’da yaşayan tüm kadınlara yönelik hakaretin ve çirkin ifadelerin cezasız kalmaması gerektiğini söyledi. Söz konusu imam hakkında Çaycuma Müftülüğü tarafından da soruşturma açıldığını belirten Akyol, hem davayı hem de soruşturmayı takip edeceklerini söyleyerek “Çaycuma’da yaşayan tüm kadınlara yönelik çirkin ifadelerde bulunan şahsın hala Çaycuma’da görev yapıyor olmasını anlamış değiliz” dedi.


NE OLMUŞTU?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği öncülüğünde ilçe merkezinde yaklaşık 200 kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüş ile ilgili haber, “caycuma.org” internet sitesinde, ’8 Mart’ta Çaycuma’da yürüdüler’ başlığı ile yer aldı. Çaycuma’ya bağlı Helvacılar Köyü’nde görev yapan 20 yıllık imam 44 yaşındaki Ali A. haber ile ilgili bir kullanıcının yaptığı, "8 Mart’ın Çaycuma’da bu kadar etkili kutlanması ne kadar güzel. Çaycuma’ya her türlü kötülüğü yaptılar ama Çaycumalı kadınları eve hapsetmeyi başaramadılar" şeklindeki yorumuna cevap olarak, "Başını kumdan çıkart da Çaycuma’ya öyle bakmanı tavsiye ediyorum. Bak ki neler çıkacak? Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?" yazmıştı.

KADINLAR SAVCILIĞA BAŞVURMUŞLARDI

Yürüyüşe katılan ve büyük bölümü Eğitim Sen üyesi olan kadınlar, kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla Çaycuma Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmuştu. Kadınlar şikayet dilekçelerinde, "Şüpheli yapmış olduğu yorum ile şahsımıza ve yürüyüşe katılan tüm kadınlara hakarette bulunmuştur. Şüpheli hakkında gerekli kamu davası açılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz" demişlerdi. (Çaycuma/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2B mağdurları: Oy verdik, vekil değil polis geldi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa