01 Ekim 2013 14:58

Olimpiyat ateşi yolda

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nın meşalesi yakıldı. Her olimpiyat öncesi olduğu gibi, Yunanistan’daki antik Olympia bölgesinde yakılan meşale, yolculuğuna Karadeniz üzerinden başladı. Antik Olimpiyatların düzenlendiği yerleşim yeri olarak bilinen Olympia’daki Hera Tapınağı önüne k

Olimpiyat ateşi yolda
Paylaş

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nın meşalesi yakıldı. Her olimpiyat öncesi olduğu gibi, Yunanistan’daki antik Olympia bölgesinde yakılan meşale, yolculuğuna Karadeniz üzerinden başladı. Antik Olimpiyatların düzenlendiği yerleşim yeri olarak bilinen Olympia’daki Hera Tapınağı önüne kurulan parabolik yansıtıcı aracılığıyla güneş ışığı kullanılarak yakılan olimpiyat ateşi ilk olarak 18 yaşındaki Yunan Alp Disiplini Kayakçısı Ioannis Antoniou’nun kollarında yükseldi. Yeni Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach da açılışta bir konuşma yaptı. Bach, “Olimpiyatların  Rusya üzerinde olumlu etkilerinin olacağını düşünüyorum. Dünyaya yeni Rusya’yı tanıtacak ve sivil toplumu geliştirecek” dedi.
65 bin kilometrelik yolu kat ettikten sonra 7 Şubat’ta Soçi’ye varacak olan meşale, Rusya’da 83 bölgeyi ve 2900 yerleşim yerini dolaşacak. Olimpiyat ateşini toplam 44 bin kişi taşıyacak. Olimpiyat ateşinin rotasında bir uzay yolculuğu da olacak. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kipsang yeni rekorlara göz dikti

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa