30 Eylül 2013 16:49

Bakanlık ODTÜ yolunu onadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü'nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ yoluna ilişkin 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Çe

Bakanlık ODTÜ yolunu onadı
Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü'nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ yoluna ilişkin 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yapıldığını, tüm kurumların mutabakatıyla ODTÜ'nün imar planına son halinin verilerek onaylandığını söyledi. ODTÜ kampüsünün doğu batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde bitki ve ağaç dokusunu bozmayacak şekilde olacağının altını çizen Bayraktar, "Yaklaşık 2 km uzunluğunda olacak tünelin yapımı 100 milyon lirayı bulacak" dedi. Ankara'da, şehir içinde ilk kez bir tünel yapılacağını belirten Bayraktar, "Ankara'da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ'nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Bunların hepsini plana not olarak yazdık. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl'da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak. Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını" dedi.

Planın sadece ODTÜ'den geçen yolları ilgilendirmediğini, aynı zamanda ODTÜ'nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk kez 1/1000'lik planının yapıldığını söyleyen Bayraktar, "Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında anlaşma sağlanılarak, bu iş sorunsuz halledildi" diye konuştu.

Planlar kapsamında kampüs alanı dışında inşası süren ve yapımı protestolara neden olan ilk yol, Anadolu Bulvarı'nı, 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin içinden geçerek Konya Yolu'na bağlayacak. Bayraktar'ın daha önce "Tünel yol yapacağız" sözleriyle anımsattığı ikinci yol ise Bilkent Bulvarı'ndan ODTÜ'ye girecek ve kampüsün tam ortasından geçtikten sonra Öğretmenler Caddesi üzerinden Konya Yolu'na bağlanacak. Kampüs bütünlüğünün bozulmaması için tünel şeklinde yapılacak olan yolun uzunluğu yaklaşık 2 kilometre olacak. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Terminal filmi gibi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa