‘Munzur yok edilmeden projeler iptal edilsin’

‘Munzur yok edilmeden projeler iptal edilsin’

Dersim’de Munzur Vadisi üzerinde yapılmak istenen barajlar ile inşaatı devam eden Mercan Hidro Elektrik Santrali (HES) projesinin iptaline ilişkin açılan davanın karar duruşması görüldü.Kaletepe, Bozkaya, Konaktepe ve Akyayık barajları ile Mercan HES projelerine ilişkin 2011 yılında dava açılmıştı. Dün davanın karar duruşması

Dersim’de Munzur Vadisi üzerinde yapılmak istenen barajlar ile inşaatı devam eden Mercan Hidro Elektrik Santrali (HES) projesinin iptaline ilişkin açılan davanın karar duruşması görüldü.

Kaletepe, Bozkaya, Konaktepe ve Akyayık barajları ile Mercan HES projelerine ilişkin 2011 yılında dava açılmıştı. Dün davanın karar duruşması Ankara 3. Bölge İdare Mahkemesinde görüldü. Davalı şirket temsilcileri ve avukatlarının katıldığı duruşmayı Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin de izledi. Duruşmada projeye karşı kaygılarını dile getiren Avukat Barış Yıldırım, Munzur’un Dersimliler için inanç ve kültürel olarak anlamının büyük olduğunu söyledi. 1971 yılında bölgenin ”Milli Park” olarak ilan edildiğini hatırlatan Yıldırım, bölgedeki endemik bitki çeşitleri ve nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekti. Bu projelerle yaşam alanlarının yok edildiğini kaydeden Yıldırım, HES projelerinin yapılması hususunda verilen ‘üstün kamu yararı’ kararlarına itiraz etti. Rapor ve belgelerle projelerin vereceği zararları anlatan Yıldırım, bölgenin yavaş yavaş yok edildiğini vurguladı. Bu duruma bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanlığının 2011 tarihli kararının; yürütmenin durdurulması ile iptalini  istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net