28 Mayıs 2011 12:24

Kadınlar Sebahat Tuncel’e oy istedi

KADINLAR, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel’in seçim broşürlerini dağıtarak, Tuncel’e destek istediler. Blok bileşeni kadınların çağrısıyla önceki akşam Kadıköy Altıyol’da 100 kadın bir araya geldi. Önce basın açıklaması yapan kadınlar hem, kamuoy

Kadınlar Sebahat Tuncel’e oy istedi

Paylaş

KADINLAR, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel’in seçim broşürlerini dağıtarak, Tuncel’e destek istediler. Blok bileşeni kadınların çağrısıyla önceki akşam Kadıköy Altıyol’da 100 kadın bir araya geldi. Önce basın açıklaması yapan kadınlar hem, kamuoyunda ‘Fethiye’ davası olarak bilinen, toplu tecavüz davasına dikkat çektiler, hem de Kadıköy İskelesi’nde Sebahat Tuncel seçim broşürlerini dağıtan kadın arkadaşlarının bir erkek tarafından şiddete maruz kalmasını protesto ettiler.

Basın metnini okuyan Macide Şimşek, Fethiye davasına ilişkin bilgiler vererek, tecavüzcülerin tutuklanması, Muğla Baro Başkanı ve Sekreteri’nin de derhal davadan çekilmesi gerektiğini ifade etti. “Bu dava sadece tecavüze uğrayan arkadaşımızın değil, hepimizin davasıdır. Biz kadınlar her yerde davanın takipçisi olmayı sürdüreceğiz” diyen Şimşek, 15 Temmuzda yapılacak 4. duruşmada da aynı kararlılıkla adalet için sokaklarda olacaklarını vurguladı. Açıklamanın ardından ellerinde “Meydanları meclise taşıyacağız”, “Askeri ve siyasi operasyonlar dursun”, “Vetoyu yıktık, sıra seçim barajında”, “Aile bakanlığı değil, Meclis bakanlığı”, “Söyleyecek Sözümüz, değiştirecek gücümüz var”, “Fethiye davasının takipçisiyiz” döviz ve pankartlarıyla, Altıyol’dan iskeleye kadar yürüyen kadınlar, yol boyunca Sebahat Tuncel broşürlerini dağıttılar.

Kadınlar, yürüyüş sırasında hem Oyumuz Sebahat Tuncel’e”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlarla; hem de kadın katliamlarına, taciz ve tecavüze, savaşa, yoksulluk ve işsizliğe dikkat çeken, sesli ajitasyonla Sebahat Tuncel’e oy istediler.

DUDULLU’DA BULUŞMA

Sabahat Tuncel ayrıca, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileriyle Dudullu’da düzenlenen bir kahvaltıda bir araya geldi. Kitle örgütü temsilcilerine bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Tuncel, kitle örgütlerinin sorunlarını dinledi. Toplantıya katılanlar arasında bulunan Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri Derneği (TÜMİKOM) Genel Koordinatörü Mustafa Durna, blok adaylarının milletvekili seçildikleri takdirde belirledikleri parlamentonun şeffaflığı, dürüstlük, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gibi kriterlerini içeren 10 başlıkta söz verip vermeyeceğini sordu. Tuncel, Durna’nın bu sorusuna olumlu yanıt vererek, “Bu konu başlıkları bizim de talep ettiğimiz ve değiştirmek istediğimiz başlıklar. Evet söz veriyorum” diye konuştu.

Tuncel buradan ayrıldıktan sonra, Kadıköy’de bulunan Kay-Der’de kadınlarla bir araya geldi. Burada da kadınların sorunlarını dinleyen Tuncel, kadınlara siyasete aktif katılım çağrısı yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)


SEÇİM BİLDİRİSİ DAĞITANLARA SALDIRI

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel için çalışma yürüten BDP Kadıköy İlçe Örgütü Üyesi Seyhan Yalçın bildiri dağıtırken, bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Aldığı yumruğun etkisiyle baygınlık geçiren Yalçın, hastaneye kaldırıldı. Yalçın’a saldırıda bulunan saldırgan kaçmaya başladıktan sonra çevrede bulunan polisler tarafından yakalandı. Yaşanan saldırının ardından Blok bileşenleri, saldırıyı protesto etmek amacıyla Kadıköy’de bulunan seçim irtibat bürosu önünden Eminönü İskelesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

ÖNCEKİ HABER

Sivas ellerinde emeğin sazı çalınsın...

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa