28 Mayıs 2011 12:21

Manisa valisi kamu düzenini bozuyor!

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokuna yönelik baskılar ve yasaklamalar sürüyor.Manisa’da Blokun Bağımsız Milletvekili Adayı Nizamettin Öztürk’ün önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda yapmak istediği mitingValiliğin yasağına takıldı. Blok bileşenleri yaptıkları açıklama ile Valiliğin kararın siyasi old

Manisa valisi kamu düzenini bozuyor!

Paylaş

Manisa’da Blokun Bağımsız Milletvekili Adayı Nizamettin Öztürk’ün önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda yapmak istediği mitingValiliğin yasağına takıldı. Blok bileşenleri yaptıkları açıklama ile Valiliğin kararın siyasi olduğunu belirterek, kararı protesto ettiler.

Manisa Valiliği tarafından verilen yasağa gerekçe olarak, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununun ilgili maddesine dayanarak, “Milli Güvenlik, Kamu Düzeninin Korunması, Suç İşlenmesinin Önlenmesi ve Başkalarının Hak ve Özgürlüklerinin Korunması” gösterildi. Yaşanan yasaklamanın yalnızca Blokun adayı için yapılması da ayrımcılık yapıldığının en büyük kanıtı oldu.

AYRIMCILIK YAPILIYOR

Konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyen Blok bileşenleri bu yasaklamanın halka karşı yapılmış olduğunu belirttiler. Basın açıklamasında konuşan BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan, yasaklama kararını, ayrımcılık zihniyeti olarak gördüklerini söyledi. AKP Hükümetinin kendilerine karşı yaklaşımıyla, Manisa Valiliğinin yaklaşımının örtüştüğünü ifade eden Taylan, “Manisa Valisi hükümetin antidemokratik uygulamalarının bu ilde hayata geçirilmesinin yolunu açarak, tarafsızlığını yitirmiştir” dedi. AKP ve diğer partilerin miting yapmasına izin verildiğini ve her türlü kolaylığın sağlandığını söyleyen Taylan, Sırrı Sakık’ın telefonla görüştüğünü, kendilerinin ise Emniyet Müdürü ve Valiyle bizzat görüştüklerini ama yasaklamanın kalkmadığını belirtti. Taylan, yapacakları faaliyetlerin ve programların halkla buluşmasının önüne geçildiğinin de altını çizdi. Hukuki olarak gerekli tüm işlemleri başlattıklarını söyleyen Taylan, “Toplumumuzun fırsat eşitliğine büyük bir darbe indiren bu uygulamalar karşısında daha duyarlı davranmasını bekliyoruz” dedi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ KUŞKULU

Demokrasinin bir şekilde de olsa işleyeceği umuduyla beklediklerini söyleyen Blokun Manisa Bağımsız Milletvekilli Adayı Nizamettin Öztürk, umudun hayat bulmadığını belirterek, antidemokratik uygulamanın sürdüğünü söyledi. Miting alanının kendilerine kullandırılmamasına bakarak, seçim güvenliğine de kuşkuyla yaklaştığını kaydeden Öztürk, sandıkların başında yasalar gereği sandık görevlisi bulunduramadıklarını, müşahitleri aracılığıyla sandıkları kontrol edeceklerini dile getirdi. Blok bileşenlerinden Emek Partisi Manisa İl Başkanı Şahismail Özocak, bazı kesimlerin Bloktan çekindiklerini, halkın gerçekleri görmesinden korktuklarını söyledi. Birlikteliğin sadece heyecan yarattığını belirten Özocak, “Herkesi temsil ediyor Blok, temsil etmediği kimse yok” dedi. (ManisaEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dersim ‘Munzur’un oğlu’ etrafında kenetlendi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa