28 Mayıs 2011 12:19

Dersim ‘Munzur’un oğlu’ etrafında kenetlendi

DERSİMLİLER, “Munzur’un oğlu” olarak adlandırdıkları Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Bağımsız Adayı Ferhat Tunç’un etrafında kenetlendi.Blokun Dersim Bağımsız Milletvekili Adayı Ferhat Tunç, yaşadığı talihsiz kazaya rağmen memleketinin her karış toprağını koltuk değnekleriyle bir aydır geziyor.30 yıllık

Dersim ‘Munzur’un oğlu’ etrafında kenetlendi

Paylaş

Blokun Dersim Bağımsız Milletvekili Adayı Ferhat Tunç, yaşadığı talihsiz kazaya rağmen memleketinin her karış toprağını koltuk değnekleriyle bir aydır geziyor.

30 yıllık sanatçı kimliği ile Türkiye ve dünyanın birçok yerinde tanınan Ferhat Tunç, kullanılması yasak olduğu yıllarda “Dersim” ismini telaffuz ettiği için birçok kez sahnede gözaltına alınarak işkencelere maruz kaldığını dile getirdi. Tunç, Kürt Alevi Kızılbaş inancını yaşamı boyunca hiçbir zaman saklamadığını ve inancıyla, kimliği ile gurur duyduğunu ifade ederek, Dersim cennetini cehenneme çevirmeye çalışanlara karşı mücadelesinin süreceğini belirtti. Tunç, Dersim halkının da onuruna sahip çıkacağını söyledi. .

TUNÇ, HALKI TEMSİL EDECEK

Seçim çalışmalarını Ferhat Tunç’la birlikte yürüten Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Tunç’u desteklediklerini belirtti. “Kemalist ile dini kullanan siyasal döngülere karşı ortaya çıkan Blok adayı Dersim için çok önemlidir. Bu toplumu uyutmaya çalışan egemenlerin partileri, televizyon kanallarında adeta Hacivat -Karagöz oyununu görüyoruz” diyen Çetin şöyle konuştu: “Aslında bu ülkenin gerçek sorunlarını öteleyen, perdeleyen bu siyasi partilere karşı ülkenin gerçek sorunlarını masaya yatıran ve mücadelesini veren Ferhat Tunç Dersim’de. Halkı gerçek anlamıyla temsil edeceğinden bizim ve halkımızın hiçbir kuşkusu olmaz” dedi.

Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, AKP’nin emekçilere yönelik saldırılarına karşı haklarını Blokun savunacağını belirterek, “İktidar ve muhalefetin tüzük ve programlarına baktığımız zaman emekçiler kendini bulamıyor. Yine özelleştirilmeler, yine taşeronlaştırmaları savunan bir zihniyet söz konusudur. Fakat blok, tamamen emekçilerin haklarını, ötekileştirilmiş tüm kesimi kapsayan bir yapı olması itibariyle bizler Ferhat Tunç’u parlamentoya göndereceğiz” dedi. Ölgün, Dersim’de DİSK, KESK ve Dersim Demokrasi Platformu olarak Ferhat Tunç’a destek vereceklerini açıklayacaklarını da söyledi

CHP ELİYLE TASFİYE

Seçim çalışmalarında Ferhat Tunç’u yalnız bırakmayanlar arasında yer alan EMEP Dersim İl Başkanı Hüseyin Tunç, Dersim’in 1930’larla birlikte büyük acılar yaşayan bir coğrafya olduğuna dikkat çekti. Dersim’de devrimci, demokrat ve yurtsever güçlerin her zaman halkın acılarına ortak olduklarını ve yanında yer aldıklarını da hatırlatan Tunç, “Devlet CHP’nin eliyle Dersim’i teslim almak istiyor, tasfiye etmek istiyor. Devrimci-demokratik gücü ortadan kaldırarak kendisine dikensiz gül bahçesi yaratmak istiyor. Bu da Bölge’de AKP üzerinden Dersim’de de CHP üzerinden yaratılmaya çalışılıyor. Özellikle genel başkanın Dersimli olması yine devlet eliyle alttan alta bir sinerji yaratmaya çalışılıyor. Ancak biz egemen sistem partilerine oy vermemeye davet ediyoruz” dedi.

DİSK/Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Hasan Çiçek. Blokun işçilerin Meclisteki temsilcileri de olacağını belirtti. Tunç’un Dersim’de “Munzur’un oğlu” olduğunu söyleyen Çiçek, Kürtsorunu ve Alevi inancı üzerindeki baskı ve inkar politikasına karşı çıkmak için Tunç’un verdiği mücadelesini 12 Hazirandan sonra da daha güçlü bir şekilde Meclis’e yumruğunu masaya vuracağını söyledi. (DersimDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Eskişehir Tayip’e ‘gelme’ dedi

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa