‘Dinex’te işçilere beş yıldızlı tehdit!’

‘Dinex’te işçilere beş yıldızlı tehdit!’

BİRLEŞİK Metal-İş tarafından yapılan açıklamada Çerkezköy’deki Dinex fabrikasında patron ve Türk Metal Sendikası’nın işçileri beş yıldızlı otellere götürerek sendika değiştirmeye zorladığı iddia edildi.Birleşik Metal-İş’in Çerkezköydeki Dinex Egzoz fabrikasında yasal olarak toplu iş sözleşm

Birleşik Metal-İş’in Çerkezköydeki Dinex Egzoz fabrikasında yasal olarak toplu iş sözleşmesi yetkisi aldığı belirtilen açıklamada işverenin işçilerin sendikal tercihine müdahale ettiği ifade edildi.
Sendikaya üye olan işçilere yönelik baskıların devam ettiği dile getirilen açıklamada, “Şu ana kadar 15 üyemiz işten çıkarıldı. Bu üyelerimizden ikisi, temsilci ataması yapıldıkları gün işten çıkarıldılar. Şirket yöneticileri işçileri sendikamızdan istifa ettirip sarı sendika Türk Metal’e üye olmaya zorluyor. Sarı sendika vardiya giriş çıkışlarında işçileri tehdit ediyor. Bu şebekenin parayla tuttuğu adamları geçtiğimiz hafta sendikamızın fabrika önünde yaptığı basın açıklamasına da saldırmıştı” denildi.
Dinex işvereninin, işyerini bir buçuk gün tatil ederek, işçileri Türk Metal Sendikasının Ankara’daki beş yıldızlı oteline gitmeleri için zorladığı öne sürülen açıklamada, şöyle denildi: “Dün 08:00-16:00 vardiyasında çalışan işçilerin saat 18:00’e kadar fabrikadan ayrılmasına izin verilmedi. Diğer vardiya ise 18:00’e kadar çalıştırılıp fabrikanın kapısının önüne getirilen otobüslerle Ankara’ya götürüldü. Ankara’ya gitmeyi içine sindiremeyen işçiler ise bir kez daha işten çıkarılmakla tehdit edildiler.”
Birleşik Metal Sendikasının tüm baskılara rağmen işçilerle birlikte toplusözleşme teklifini hazırladığı vurgulanan açıklamada, “Kısa bir süre içinde teklif işyerine iletilmiş olacak. Sarı sendikanın adamları ise, teklifin işyerine iletilmesini engellemek için fabrikanın kapısında nöbet tutuyor. Bu uğursuz iş birliği mutlaka sona erecek. Metal işçileri, patron-sarı sendika düzenini mutlaka yıkacak” denildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net