28 Mayıs 2011 11:48

BES gözaltına alınan yöneticisine sahip çıktı

BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) yönetici ve üyeleri, İstanbul 1 No’lu Şube yöneticisi Gülsüm Yıldız’ın gözaltına alınmasını protesto ettiler.BES üye ve yöneticileri ile KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri önceki gün akşam saatlerinde Yüksel Caddesi’nde biraraya geldiler. KESK Ge

BES gözaltına alınan yöneticisine sahip çıktı

Paylaş

BES üye ve yöneticileri ile KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri önceki gün akşam saatlerinde Yüksel Caddesi’nde biraraya geldiler. KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek, MYK üyesi İlhami Şahbaz’ın da katıldığı eylemde, BES İstanbul 1 No’lu Şube Yöneticisi Gülsüm Yıldız’ın gözaltına alınarak, Ankara’ya getirilmesi kınandı.

Burada konuşan BES Genel Basın Yayın Sekreteri Musa Sever, KESK ve KESK’e bağlı BES’in kurulduğu günden bugüne baskılar, sürgünler, işten atmalar ve soruşturmalarla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Sever, AKP’nin “ileri demokrasi”sinin de 12 Eylül dönemini aratmadığını dile getirdi. Yasal derneklere dahi tahammül edilemediğini dile getiren Sever, basın açıklamalarından sonra bile gözaltıların yaşandığına dikkat çekti.
Buna son örneğin İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyesi Gülsüm Yıldız’ın gözaltına alınarak Ankara’ya getirilmesi olduğunu kaydeden Sever, bu uygulamaların temel insan haklarının, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün ihlali olduğunun altını çizdi. Sever, bu gözaltıların, tutuklamaların, demokrasi söylemini dilinden düşürmeyen AKP hükümetinin sadece kendine demokrat olduğunu gösterdiğini söyledi. KESK ve bağlı sendikaların hak arama mücadelesinden vazgeçmeyerek mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren Sever, arkadaşları Gülsüm Yıldız’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek de gözaltını protesto etti. Birtek, “Bu ülkede eğer mahkemeler önünde insanlar, mahkemelere girmek için sıra bekliyorlarsa, yüzbinleri aşan tutuklamalar varsa, polis sayısı yüzbinleri aşıyorsa o ülkede demokrasiden bahsedilemez” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşte AKP’nin demokrasi anlayışı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Enflasyon düştü, sebze meyvede fiyat düşmüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa