Dünya Kupası

Dünya Kupası'na kadar 4 bin işçi ölebilir

Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası için devam eden dev stadyum, otel ve alt yapı inşaatlarında çoğunluğu göçmen işçilerin kölelik şartlarında çalıştırılması dünya gündemine oturdu.Guardian’ın dün manşetine taşıdığı, gazetemizin de yansıttığı haber büyük yankı yarattı.

Guardian’ın dün manşetine taşıdığı, gazetemizin de yansıttığı haber büyük yankı yarattı. FIFA Başkan Yardımcısı Jim Boyce, acilen inceleme başlatacaklarını duyururken Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), Katar hükümeti önlem almazsa dünya kupası başlayana kadar 4 bin işçinin yaşamını yitireceğini açıkladı.

ITUC’dan yapılan açıklamada, şu anki verilere göre her gün 1 işçinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Önümüzdeki dönemde Nepal, Hindistan ve Sri Lanka’dan en az 500 bin işçinin daha gelmesinin beklendiği belirtilirken acil önlemler alınmazsa işçi ölümlerinin haftada 12, yılda 600 seviyesine çıkabileceği ifade edildi.

Guardian’ın haberinde 4 Haziran-8 Ağustos tarihleri arasında yalnızca Nepalli 44 işçinin yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Hindistan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada da 2013’ün ilk 5 ayında 82 Hint işçinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. 1460 işçinin de çalışma koşulları sebebiyle elçiliğe şikayette bulunduğu öğrenildi. 2010-2012 arası 700’den fazla Hint işçinin Katar’da yaşamını yitirdiği belirtildi.

50 derece sıcaklıkta, yeterli beslenme koşullarına sahip olmadan çalışmaya zorlanan işçiler, iş kazalarının yanı sıra kalp krizi, kalp durması gibi sorunlar nedeniyle de yaşamını yitiriyor.

FIFA Asbaşkanı Jim Boyce, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Guardian’ın haberiyle dehşete düştüğünü dile getirdi. Boyce, iddiaların en kısa sürede araştırılacağını söyledi. (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net