İki din dersi alana üçüncüsü bedava

İki din dersi alana üçüncüsü bedava

Geçtiğimiz  yıl uygulanmaya başlayan 4+4+4 eğitim modeliyle getirilen seçmeli dersler öğrencilerin, velilerin istekleri dışında seçtirilmeye zorlandı. Gaziantep’te birçok okulda seçmeli derslerden paketler yapan idareciler, 2 dini dersin yanına bir de diğer seçmelilerden ekleyerek, öğrencileri yönlendiriyor.Baz

İnanç Yıldız

Bazı okullarda ise “Öğretmen ve sınıf yok” bahanesiyle öğrencilere seçmeli olarak dini dersler verildi. Konuyla ilgili konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, devletin dini referansları kullanmaması gerektiğini söyleyerek, yaşananların “Dinde zorlama yoktur” anlayışıyla da çelişmekte olduğuna dikkat çekti.

VELİLERE BASKI YAPILDI

İkinci 4 yıldan itibaren 9-13 yaş aralığındaki çocukların öğretim programına “Kuran-ı Kerim”, “Hz. Muhammed’in Hayatı” ve “Temel Dini Bilgiler” derslerinin fiilen “Zorunlu seçmeli” ders olarak yerleştirildiğini dile getiren Koç, “Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Gaziantep’te de okullarda seçmeli ders belirleme de bütün seçimlik derslerin seçilebilmesine olanak yaratılmamıştır. Seçmeli derslerin tercihinde öğrencilerin istekleri yerine idarenin tercihine göre ders seçimi yaptırılmıştır. Öğrenci ve veliler okul idarelerince belirlenen paket dersleri seçmek zorunda bırakılmışlardır. Çok sayıda seçmeli ders öğretmen ve sınıf eksiklikleri gerekçe gösterilerek açılmamıştır” dedi.

Bazı okul idarecilerinin iktidarın “Dindar nesil yetiştirme” projesini misyon edinerek dini dersleri seçmeleri konusunda velilere baskı yaptığını belirten Koç, “Seçmeli dersler konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye uygun davranmayarak yetkisini aşan veli ve öğrencilere baskı uygulayan idareciler hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini isteriz” diye konuştu.  (Antep/EVRENSEL)

www.evrensel.net