26 Eylül 2013 16:06

Kadınlar: Müdahil olmamız istenmiyor

Gölcük’te aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 29 kişi tarafından tecavüze uğrayan 13 yaşındaki Ö.Y davasında verilen tarihte duruşma görülmedi. Duruşma için adliye önüne gelen Kocaeli Kadın Platformu ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Atölyesi üyesi kadınlar duruma tepki gösterdi.Davanın ikinci duru

Kadınlar: Müdahil olmamız istenmiyor
Paylaş

Davanın ikinci duruşmasının bugün gerçekleşeceği haberini alan kadınlar saat 09.00’da adliye önünde buluştular. Ancak, alınan bilgiye göre dava 19 Eylül’de görülmüş ve 24 Ekim’e ertelenmişti. Davanın 24 Ekim’e ertelendiğini öğrenen kadınlar adliye önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Kocaeli Kadın Hakları Merkezi Başkanı Selda İlgöz kendilerine yanlış bilgi verilerek engellenmeye çalıştıklarını söyledi.

BU DAVA SON OLSUN

İlgöz, “Geçen duruşmada Kocaeli Kadın Platformu olarak davaya müdahil olma isteğimizi belirttik fakat suçtan doğrudan etkilenmediğimiz için kabul edilmedi” dedi. Yaşanan her taciz ve tecavüz olayında her kadının kendisine yapılmış gibi etkilendiğini vurgulayan İlgöz, “Devlet, kamu personelleri suç işlediği zaman suçluyu koruyan bir tutum alıyor. Umarım bu dava N.Ç. ve Ö.C. gibi olmaz” dedi. Serpil İlgöz Ö.Y. davasının artık son olmasını ve tecavüz davalarının aklanmamasını” istedi.


DAVANIN GEÇMİŞİ

Ö.Y’nin ifadesinde anlattığına göre olaylar Facebook’ta tanıştığı U.K ile yakınlaşmasının ardından başladı. Ö.Y, U.K ile bir süre arkadaşlık ettikten sonra aralarında yakınlaşma oldu. Bu yakınlaşma daha sonra U.K’nin zorlamasıyla cinsel ilişkiye dönüştü. Önce U.K’nin daha çok liselilerden oluşan arkadaş çevresi, daha sonra da aralarında bir astsubayın da olduğu bazı sivil şahıslar Ö.Y ile tehdit ve zorla birlikte oldu. Her seferinde de taciz ve tecavüz edenlere yenileri eklendi.

Ö.Y’nin anlatımına göre, kendisiyle ilişkiye girenler arasında C. isimli bir kişi vardı. C.’nin kuzeni S. adlı kız da Ö.Y’nin okuldan arkadaşıydı. S. adlı kız, olayları öğrendi ve bunu Türkçe öğretmenine anlattı. Türkçe öğretmeni de idareye durumu bildirince, idare Ö.Y’yi çağırdı ve Ö.Y öğretmenlerine her şeyi anlattı. Böylece durum savcılığa intikal etti. Gözaltına alınan 29 kişiden 8’i tutuklu yargılanıyor. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kozak Yaylası’nda direniş var

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa