Sudan’da Beşir

Sudan’da Beşir'e karşı protestolar büyüyor

Sudan’da benzine yapılan zamma karşı başlayan eylemler, hükümet karşıtı protestolara dönüştü. Başbakan Erdoğan'ın "dostum" dediği soykırım suçlusu Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir rejimine karşı 6 ilde protesto gösterileri yapıldı. Polisin sert saldırılarında çok sayıda kişi yaşamını yitir

Başbakan Erdoğan'ın "dostum" dediği soykırım suçlusu Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir rejimine karşı 6 ilde protesto gösterileri yapıldı. Polisin sert saldırılarında çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

ZAMLAR EYLEMLERİ TETİKLEDİ

Sudan’da yakıt maddeleri üzerindeki süspansiyonun kaldırılması  toplu taşıma ücretlerinin büyük oranda artmasına neden oldu. Bu durum ülke genelinde hükümet karşıtı protestoları tetikledi. Zamlara karşı başlayan eylemler, giderek hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.  Eylemlerde “hükümet istifa” sloganları öne çıktı. Polis eylemlere sert müdahalede bulundu. Eylemleri engellemek isteyen polis, gerçek mermi kullandı. Al Masryalyoum gazetesi çıkan olaylarda 11 kişinin hayatını kaybettiğini söylerken, Muhalif Halk Kongresi Partisi liderlerinden Kemal Amr yaptığı açıklamada, geçen pazartesiden bu yana Sudan’ın farkı kentlerinde yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 60’a yükseldiğini öne sürdü. Sudan makamları ise ölü sayısıyla ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

İNTERNET KESİLDİ, OKULLAR KAPATILDI  

Sudan’da dün başkentin birkaç noktasında ve Umu Durman şehrinde eylemler saatlerce devam etti. Eylemleri engellemek isteyen hükümet internet iletişimini kesti. Polis eylemler sırasında onlarca kişiyi tutukladı. Başkent Hartum’da okullarda eğitime ara verildi, Eğitim Bakanlığı okulların 30 Eylül’e kadar kapatıldığını açıkladı. Eylemler sırasında iki polis aracı ve 6 benzin istasyonu ateşe verildi. Ayrıca Ummu Durman’daki iktidar partisinin parti merkezi yakıldı.

'GERÇEK BİR HALK DEVRİMİ'

Sudan’daki olaylar Arap medyasında halk devriminin ilk belirtileri olarak yorumlanıyor. Siyasi Analist Abdo Hammad İbrahim, Sudan’da olanların gerçek bir halk devrimi olduğunu söyledi. Abdo Hammad İbrahim, Rusya El Youm kanalındaki konuşmasında “Sudan’da olanlar özgürlük ve insan onuru için yapılan gerçek bir halk devrimidir. Sivil toplumun tüm bileşenleri şu an gerçek bir halk devrimi gerçekleştiriyor” dedi.

ERDOĞAN'IN 'DOSTUM' DEDİĞİ SAVAŞ SUÇLUSU

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "dostum" diyerek hitap ettiği, Sudan lideri Ömer el Beşir hakkında soykırım suçundan tutuklama kararı bulunuyor. Darfur'da 200 binden fazla kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Beşir hakkındaki karar Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından verilmişti. Beşir, 1989'dan bu yana ülkeyi yönetiyor.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net