18. PKK

Fotoğraf: AA

18. PKK'li için operasyon sürüyor

Bingöl M Tipi Cezaevi'nde dün 18 PKK'li tutuklunun tünel kazarak cezaevinden kaçmasının ardından sabah saatlerinde yapılan askeri operasyonla 17 tutuklu merkeze bağlı Ortaçanak (Kanyan) köyünde yakalanırken, Ekrem Taş adlı PKK'linin yakalanması için bölgede hava destekli operasyonlar sürüyor. DİHA'nın

DİHA'nın haberine göre, yerel kaynaklar kaçan PKK'lilerin yakalanmasına ilişkin çeşitli iddialar öne sürüyor. Bazı kaynakların cezaevinden kaçan PKK'lilerin kazdıkları tünelden çıkmasının ardından Kaleönü (Simani) Mahallesi'nde bulunan boş bir alana bırakılan elbiselerinin, koku almada hassas olan köpeklere koklatıldığını ve yerlerinin böyle tespit edildiği öne sürüldü. Bir başka iddiaya göre, Göltepesi (Çan) köyünde bulunan bir kişinin kaçan PKK'lileri ihbar etmesi üzerine PKK'lilerin yerlerinin tespit edildiği öne sürüldü. Akşam saatlerinde Göltepesi, İçpınar ve Ortaçanak köylerinin çevresi, askerler tarafından sabaha kadar helikopterlerle bombalandığı belirtildi. Bombalama sonucu PKK'lilerinin bulunduğu alanın daraltıldığını ve ardından sabah saatlerinde yapılan askeri operasyonla PKK'lilerin silahsız olarak yakalandıkları öğrenildi. Yakalanan 17 PKK'linin ise, sabah saatlerinde Bingöl il Jandarma Komutanlığı'nda getirildiği belirtildi. PKK'lilerin yakalandığı alanın çevresinde yapılan bombalama sebebiyle yaralanmış olabileceklerini belirtilirken, ancak PKK'lilerin sağlık durumuna ilişkin herhangi bir bilgi edinilemedi.

Sabah saatlerinde PKK'lilerin hepsinin yakalandığı bildirilmişti ancak yapılan kimlik kontrolünde son yakalanan kişinin firarilerden olmadığı anlaşıldı. Yakalananların Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya olduğu belirlendi.

Bingöl giriş ve çıkışlarında askeri ve polis arama noktalarının kurulduğu kaydedilirken, PKK'li Ekrem Taş'ın nüfusu kayıtlı olduğu Gökdere (Melan) köyüne doğru askeri helikopter hareketliliği görüldü. Öte yandan 18 PKK'linin kaçmasının ardından gözaltına alınan MEYA-DER Karlıova temsilcisi Alper Aksoy ve Karlıova nüfusuna kayıtlı Vedat Bozan'ın, sevk edildikleri adliyede savcılıkça ifadeleri alındı. Aksoy ve Bozan, 18 PKK'liye yardım ettikleri iddiasıyla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Yakalanan 17 tutuklu Tekirdağ Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne sürgün edileceği öğrenildi.

CEZAEVİ MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI GÖREVDEN ALINDI

Bingöl'de dün M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 80 metre tünel kazarak firar eden 18 PKK'liye ilişkin açıklamada bulunan Adalet Bakanlığı, 18 tutsağın firarı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında cezaevi müdürü, 3 müdür yardımcısı ve baş memurun görevinden alındığını açıkladı. (BİNGÖL)

www.evrensel.net