26 Eylül 2013 13:43

İş-Kur: 3 ayda bir işten atılanlar kurumu

Bir süredir aldı başını gidiyor “İş var ama işçi bulunamıyor” haberleri. O kadar çok söyleniyor ki, İşkur’a gitmesek neredeyse inanacağız. 101 işyerinde araştırma yapılmış. 101 patronun beyanları üzerinden TÜİK ‘bilimsel’ hesaplamalar yapmış ve Türkiye genelinde 258 bin işçi arandığı kabul edil

İş-Kur: 3 ayda bir işten atılanlar kurumu
Paylaş
Metin Akarsu / Ezgi Görgü

KISA SÜRELİ İŞ İSTEMİYOR

İşkur’un önünde çoğunlukla gençler olmakla birlikte her yaştan insan var. Kimi belgelerini tamamlamaya gelmiş kimi de iş başvurusuna. İş arayanlardan biri de Savaş Selimoğlu. Selimoğlu’nun asıl mesleği matbaacılık. Davutpaşa’da yaşanan patlamaya kadar 5 yıl o binada çalışmış. Daha sonra işler kötüye gidip işten çıkartıldıktan sonra İş-Kur ile birçok işe girmiş ama hepsinden çıkartılmış. “Yine İş-Kur önündeyiz işte” diyor. Patronların genelde İş-Kur üzerinden kısa süreli işçi aldığını belirten Selimoğlu, insanların ise sürekli çalışabilecekleri bir iş istediğini dile getiriyor. İş-Kur’un gerçekleştirdiği toplantılara yüzlerce kişinin geldiğini ama çok azının kısa dönem işleri kabul ettiğini belirten Selimoğlu “İnsanlar; bir sürü borç içinde. ‘Çoluk çocuk var, bize sürekli iş lazım’ diyorlar. Bir yerde de haklılar” diye konuşuyor. Selimoğlu ayrıca insanların işe girmek için birçok şey yaptığını ama işe başladıktan 2-3 ay sonra yine en başa, İş-Kur kapısının önüne geldiklerini ifade ediyor.


FIRSAT SUNMUYORLAR

Safine Türkmen de birçok işe girip daha sonra çıkartılan işsizlerden biri. Kendisinin diyabet hastalığı olduğu için iş saatlerinin ona göre ayarlanması gerekiyor. Birçok işveren için ilk başta bunun bir sorun olmadığını dile getiren Türkmen daha sonra ise bunun bahane edilerek işten çıkartıldığını belirtiyor.

Patronların her zaman için tecrübeli işçi aradığını belirten Türkmen tecrübesi olmayanlara neredeyse hiç şans verilmediğini dile getiriyor. Patronların durumu “İş var ama çalışacak işçi bulamıyoruz” diye özetlemesinin doğru olmadığını dile getiren Türkmen “Ben çalışmak istiyorum ama o fırsat verilmiyor” diyor.

YA KÖLE YA ROBOT

Ömer Algan 4 aydır işsiz. İş-Kur üzerinden ve bireysel olarak 8-9 işe başvurmasına rağmen iş bulamamış. Patronların eleman beğenmediğini belirten Algan, işçilere 4–5 işin bir arada yaptırılmak istendiğini belirtiyor. Patronların eleman bulmayı kendilerinin zorlaştırdığını ifade eden Algan, kendisinin iş aradığını fakat patronların işçi değil birden çok işi yapabilecek bir robot ya da köle aradığını belirtiyor.


3 DİL BİLEN GARSON NASIL BULUNSUN?

Biz İşkur önünde başvuru için gelenlerle röportaj yapmaya çalışırken öğlen arası ile birlikte İşkur çalışanları da dışarı çıkıyor. Kısa bir sohbet ettikten sonra kendilerinin de TÜİK verileri için anketleri doldurduklarını belirtiyor ve işverenlerin aradığı işçi profillerinden örnekler veriyorlar: * 3 dil bilen garson, * Engelli olan ama zihinsel engelli olmayan temizlik işçisi, * Üniversite mezunu temizlik işçisi, * Temizlik işinde çalışacak ama asgari ücretin altında alacak.


RESMİ İŞSİZLİK ORANI % 8.8

TÜİK verilerine göre 2013 haziran ayı itibarı ile Türkiye’de iş gücüne katılım oranı yüzde 51 iken istihdam oranı ise yüzde 46. Patronlar çalıştıracak işçi bulamadığını iddia ederken Türkiye’de 2013 haziran ayı itibarı ile işsizlik oranı yüzde 8.8. Bu oran tarım dışında yüzde 11.9, genç nüfus içinde ise 18.6’ya çıkıyor. TÜİK verileri en fazla açık iş bulunan sektörleri; imalat, toptan ve perakende, ticaret ve inşaat olarak belirlerken, patronların, bu işler için personel ararken en çok “mesleğe ilişkin yeterli bilgi” kriterine baktığını belirtiyor. Yine işverenlerin yüzde 30’dan fazlası, çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesi ve ücretin az bulunması nedenleriyle de işçi bulamadıklarını belirtiyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çağdaş, kaplan gibi hazırlanmış!

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa