25 Eylül 2013 15:08

İşçiler AKP'ye Sodra Dağı’ndan seslendi

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin özelleştirilmesinin gündeme gelmesinin ardından Tes-İş ve Maden-İş Sendikalarının başlattığı eylemleri sürüyor.Daha önce Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kuran enerji ve maden işçileri, Milas’ta bulunan Sodra Dağı’na çıktı. Eyle

İşçiler AKP'ye Sodra Dağı’ndan seslendi

Paylaş

Daha önce Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kuran enerji ve maden işçileri, Milas’ta bulunan Sodra Dağı’na çıktı. Eyleme, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu ve Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Muhammet Yıldız katılarak destek verdi.

Burada ortak açıklamayı okuyan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Enerji ve Maden işçileri olarak, kamu malı olan santral ve kömür ocaklarını teslim etmeyeceklerini belirtip, “AKP iktidarının yağmasına, talanına geçit vermeyeceğiz Yatağan ve Milas işçileri olarak direneceğiz” dedi.

AKP Hükümetinin, iktidara geldiği günden bu yana ülkeyi parsel parsel sattığını söyleyen Erçelik, “Zor şartlar altında kurulan kamu kurumlarımız çok uluslu şirketlere ve yandaşlara peşkeş çekilmektedir. Hükümet, her türlü demokratik, meşru hak arayışına ve vatandaştan yükselen tepki çığlıklarına kulaklarını tıkamakta ve kendi bildiğini okumaya devam etmektedir” diye konuştu.

Maden ve Enerji işçileri olarak Sodra Dağı eteklerinden Hükümete seslendiklerini dile getiren Erçelik şunları söyledi; “Enerjide özelleştirme ülkenin bağımsızlığına saldırıdır, yabancılaştırmadır, talandır, yoksulluktur, fakirliktir, elektriğin pahalılaşmasıdır, kamunun yerini özel sektör tekelinin almasıdır, milletin rızkının 3-5 açgözlüye teslim edilmesidir.”

Tes-İş ve Maden-İş Sendikaları Yatağan Şubeleri olarak çocuklarının geleceği, halkının çıkarı için bugüne kadar ne gerekiyorsa yaptığını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğini vurgulayan Erçelik, “Önümüzdeki süreçte direnişin simgesi olmuş Enerji ve Maden işçileriyle birlikte dayanışma içersinde özelleştirmeyi bertaraf edeceğimize olan inancımız tamdır. Ölmek var…Dönmek yok” diye konuştu.

Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de, “Özelleştirme kesinlikle sizin menfaatleriniz için yapılmıyor. Burada kazanılacak zafer diğer yerlere de barikat olacaktır” dedi. (Muğla/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İŞKUR başvurusunda izdiham yaşandı

SONRAKİ HABER

Galatasaray, MKE Ankaragücü’nü 6-0’la geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa