Dünya liderleri BM Genel Kurulu

Dünya liderleri BM Genel Kurulu'nda konuşuyor

Birleşmiş Milletler (BM) 68. Genel Kurulu New York'ta toplandı. Aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bulunduğu liderler ve üst düzey yetkililer Genel Kurul’da konuşmalar yapıyor, ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu yılki BM zirvesinin gündemini ağırlıklı olarak Suriye krizi oluşturuyor. Dikkat çeken bir d

BAN: SURİYE'DE ÇÖZÜM ANCAK DİPLOMASİYLE OLUR

BM Genel Kurulu'nun açış konuşmasını yapan Ban Ki-moon, Suriye'de askeri zaferin bir illüzyondan ibaret olacağını belirtti ve krizin ancak siyasi anlaşmayla çözülebileceğini dile getirdi. Ban, bu bakımdan 2. Cenevre Konferansı'nın düzenlenmesinin önemine dikkat çekti.

ROUSSEF'TEN ABD'YE AJANLIK TEPKİSİ

BM Genel Kurulu’na hitap eden Dilma Rousseff ise telekulak skandalı sebebiyle ABD'yi eleştirdi. Başka ülkelerin işlerine bu şekilde karışmanın uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken Brezilya lideri, dinlemeyi engelleyen teknoloji ve yasal düzenlemeleri hayata geçireceklerini vurguladı. Geçtiğimiz haftalarda ABD'nin Brezilya'ya karşı yürüttüğü ajanlık faaliyetleri deşifre olmuştu.

OBAMA: SURİYE VE İRAN'DA ÖNCELİK DİPLOMASİ

Roussef'ten sonra konuşan Barack Obama ise ülkesinin Ortadoğu'daki çıkarlarını korumak için askeri kuvvet de dahil olmak üzere tüm güç unsurlarını kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak Obama Suriye ve İran meselelerinde öncelikli seçeneklerinin diplomasi olduğunu vurguladı.

Obama, BM Güvenlik Konseyi'nin kimyasal silahların imha edilmesi için Suriye'ye karşı güçlü bir karar çıkarmasını istedi. Obama, bu süreçte gerekeni yapmaması halinde Suriye hükümetine karşı bazı sonuçların ortaya çıkması gerektiğini kaydetti. ABD Başkanı Obama, yaptırımların ortaya konulmaması halinde BM'nin gerekeni yerine getirmekte başarısız olacağını söyledi. İran'ın nükleer programıyla ilgili meselenin diplomatik yollarla çözümü için gayret göstereceklerini ifade eden Barack Obama, Tahran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeye kararlı olduklarını söyledi. Obama, İran'da bir rejim değişikliği peşinde olmadıklarını da iddia etti.

GÜL: KİMYASAL STOKUN TASFİYESİ DESTEKLENMELİ

Obama'dan sonra kürsüye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 'Türkiye, Suriye'nin kimyasal silah stokunun tasfiyesi için ABD ile Rusya arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılamakta ve desteklemektedir. Bu anlaşma, somut bir BM Güvenlik Konseyi kararına tahvil edilmelidir' dedi.

Kenya, Irak ve Pakistan'daki terör saldırılarını kınayan Gül, bölgesel barış ve güvenliğin her ülkenin iç istikrarına bağlı olduğunu vurguladı. Suriye'de yüz bini aşkın insanın yaşamını yitirdiğini belirten Gül, Birleşmiş Milletler'in burada savaşı durduracak önlemleri alamamasını utanç verici olarak niteledi.

"Barışçıl bir çözüm için, amaçları iyi belirlenmiş ve iyi hesaplanmış mantıklı bir strateji geliştirilmelidir.Bu strateji, Suriye'deki iç savaşı bitirmeyi, Suriye halkının emniyet ve güvenliğini derhal sağlamayı ve ülkede istikrarlı geçişin sağlanmasını hedeflemelidir. Böyle bir stratejinin kuvveden fiile geçirilmesi için kararlı ve güçlü bir uluslararası angajman gereklidir. Krizin başlangıcından bu yana eksik olan da aslında budur. Suriye halkını kaderine terk edemeyiz ve etmemeliyiz. Suriye'nin acısını dindirme sorumluluğu, artık uluslararası toplumun omuzlarındadır. Güçlü destek mesajlarına artık gerçek eylemler eşlik etmelidir. Bu amaçla, BMGK'nin Beş Daimi Üyesi ve Suriye'nin komşularının liderliğinde bir siyasi strateji oluşturmalı ve uygulamalıyız" diyen Gül, "Acımasız eylemlerin faillerini adalete ve hukuka teslim etmeye muktedir bir BM’ye ihtiyacımız var" ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

GÜL'ÜN KONUŞMASININ TAMAMI: http://www.evrensel.net/news.php?id=68956

www.evrensel.net