Van’da üniversite sorunlarla açıldı

Van’da üniversite sorunlarla açıldı

ÜNİVERSİTELER barınma, ulaşım ve yemek gibi birçok sorunla birlikte açıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri her  bu yıl da bir çok sorunla baş başa.Melikşah Öğrenci Yurdunda kalan yaklaşık on bin öğrenci okulun ilk haftasını yemeklere yapılan zamlarla karşıladı. Geçen yıl Kredi ve Yurt

Melikşah Öğrenci Yurdunda kalan yaklaşık on bin öğrenci okulun ilk haftasını yemeklere yapılan zamlarla karşıladı. Geçen yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere akşam yemeği için 4.5 lira yemek yardımı yapılıyordu. Bununla beraber bir tabilod yemek almak isteyen öğrenciler 50 kuruş ek ücret ödüyorlardı. Ancak bu yıl öğrenciler ek ücret olarak 1,5 lira verecek. Öte yandan Bu yıl tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’daki karma yurt da kız ve erkek öğrenci yurtlara olmak üzere ikiye ayrıldı. Yurtların ayrılması ile beraber erkek öğrenciler yeni yurtlara taşındı. Ancak yeni yurtlarda öğrenciler için yapılan  kantinlerin faaliyete geçmemesinden dolayı öğrenciler kampus içerisinde bulunan market ve fakülte kantinlerinden alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar.

YURTLAR YARI ÖZEL OLDU

KYK Melikşah Öğrenci Yurdu Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu olarak iki faklı yurda ayrılmasından sonra öğrencilerin kaldıkları yurtların özellikleri de değişti. Erkek öğrenci yurdunun ‘özel yurt’ tanımı içerisine girmesiyle, geçtiğimiz yıl 111 lira olan yurt ücretleri, 126 liraya yükseltildi. Yine bu yıl kız yurdu sınırları içinde kalan eski KYK erkek özel yurduna istekleri dışında yerleştirilen öğrenciler de 126 TL aylık yurt ücreti ödeyecek. Geçtiğimiz yıl depremden sonra yurt binalarında yapılan güçlendirme çalışmalarından dolayı yurt içinde bulunan bütün bloklarda alt yapı ve su sorunu bulanmaktaydı. Bu yıl da aynı sorunlar devam ediyor. Erkek öğrenci yurdu ise yeni yapılmasına rağmen tuvalet ve banyoları su damlatıyor.
En önemli sorunlardan biri olan ulaşım sorunu da sürüyor. Depremden sonra hasar gören Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de kampus içine taşınmasıyla Diş Fakültesi Hastanesiyle beraber kampustaki hastane sayısı ikiye çıktı. Duraklarda onlarca metreyi bulan kuyruklar oluşurken, öğrenciler birçok kez derslerine geç kalıyor. Otobüs ve minibüs sahipleri kampus ile şehir merkezi arasındaki mesafenin uzunluğu nedeniyle ‘öğrenci indirimi’ dahi yapmıyor. Öğrencilerden tam bilet ücreti olan 1.5 lira alınıyor. (Van/EVRENSEL)

www.evrensel.net