EGEÇEP’ten ‘Enerji kimin için’ çalıştayı

EGEÇEP’ten ‘Enerji kimin için’ çalıştayı

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) yıllardır siyasi iktidarların ve kamuoyunun en önemli gündem maddeleri arasındaki enerji konusunu tartışmaya açıyor. Yetkililerin hep enerji açığından söz ederek, nükleer, termik santral, HES gibi canlı yaşamını, doğayı yıkıma götürecek projeleri hız verdiği bir sü

Önümüzdeki Cumartesi günü (28 Eylül) Ahmet Priştina Kent Arşivi ve Müzesinde gerçekleştirilecek “Enerji kimin için?” çalıştayına alanında uzman birçok isim katılacak. Tüm gün sürecek olan çalıştaya yaşam alanları enerji şirketleri tarafından talan edilen, edilmek istenen yurttaşlar da katılacak.
Çalıştayla ilgili bir duyuru yayınlayan EGEÇEP, çevre ve halk sağlığını hiçe sayan yanlış enerji politikalarına, kayıp kaçak enerjinin tespiti ve önlenmesindeki yetersizliğe, halkın değil sermayenin çıkarlarını gözeten yatırımlara dikkat çekerek, “Sürekli yeni enerji kaynakları gündeme getiriliyor. HES’ler, RES’ler, Nükleer, termik santraller, Güneş enerjisi… Enerji kullanımında gerçek ihtiyacımız ne kadar? Enerji açığımız var mı? Halk bu enerjinin ne kadarını kullanıyor? Nükleer macera gerekli mi?” gibi soruların yanıtının çalıştayda aranacağını dile getirdi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net