24 Eylül 2013 15:48

Hippi minibüs veda ediyor

63 yıl önce üretimine başlanan Volkswagen’in meşhur minibüsü yollara veda ediyor. Avrupa’daki üretimi sona ermedisine rağmen Brezilya’da üretilmeye devam eden Volkswagen ‘kombisi’ 31 Aralık’ta veda ediyor. Halk arasında van minibüs olarak bilenen araç, Wolkswagen’in ikinci araba modeli olarak 1950 tarihler

Hippi minibüs veda ediyor
Paylaş

İLK TRANSPORTER

23 Mart 1950’de, Volkswagen  Brezilya’da bir fabrika kurdu. Böylece yabancı ülkede bulunan en önemli şube kurulmuş oldu. Başlangıçta, Volkswagen São Paulo’da Almanya’dan gelen parçaların montajı yapılıyordu. İlk kez 1953’te parçaları Sao Paulo’da birleştirildi ve 4 yıl sonra 1957’de ise aracın seri üretimine başlandı.

EFSANE MİNİBÜSLER YOLUN SONUNA GELDİ

Fakat bir dönemin sembol taşıtı 1957 model Volkswagen minibüsler tarihe karışıyor. 1900’lerin ikinci yarısında Volkswagenlar dünyada son olarak Brezilya’da üretiliyordu. Bu ülkede sürüş güvenliğine ilişkin yapılan son düzenlemelerin ardından minibüslerin üretimine 31 Aralık tarihinde son verileceği bildirildi. Böylece Volkswagen’in gözdesi için bir devir de sona eriyor. Minübüsten bugüne kadar 1.5 milyondan fazla üretildi. Özel bir model olan Kombi Last Edition’la Volkswagen, Brezilya’da hüzünlü bir kapanış gerçekleştirecek.


HALK OTOMOBİLİ

17 OCAK 1934’te, Almanya, Ferdinand Porsche’nin “Volkswagen”(halk otomobili) adını verdiği bir araç dizaynıyla tanıştı. Volkswagen’in dizaynına ilk olarak 1937 yılında başlandı. 1938 yılında Volkswagen son halini almış oldu. Günümüze değin 21.3 milyondan fazla otomobil üretildi. 1945’te, 1.785 adet VW – Kaplumbağa üretilmişti. Halk otomobili sıfatını henüz alamamış olan Vosvoslar fabrikada askeri araç olarak üretilmeye başlandı. 1945’in sonlarında savaşın sona ermesiyle birlikte ilk gerçek Volkswagen’ler üretildi. 1948 yılında Volkswagen Transporter, hafif ticari araç pazarında yerini aldı. Bu araçlar bir ticari aracın akla gelebilecek her türlü işlevine göre tasarlanmış olup, minibüs olarak da kullanılabilmekteydi. Yıl sonunda, günlük Transporter üretimi 60 adete çıkmıştı. Devam eden senelerde bu araç, en iyi satan araç statüsüne ulaştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gergedanları katlediyorlar

SONRAKİ HABER

Silopi'de 13 yaşındaki çocuk okula giderken öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa