24 Eylül 2013 13:26

Kenya’da operasyon tamamlandı

Kenya’da alışveriş merkezindeki silahlı saldırı sonrası başlatılan operasyon tamamlandı.Kenya güvenlik güçleri, başkent Nairobi’de el Kaide’ye bağlı Eş-Şebab militanlarının baskın düzenlediği ve Cumartesi gününden beri çatışmaların sürdüğü alışveriş merkezini didik didik aradıklarını a&cced

Kenya’da operasyon tamamlandı
Paylaş

Kenya güvenlik güçleri, başkent Nairobi’de el Kaide’ye bağlı Eş-Şebab militanlarının baskın düzenlediği ve Cumartesi gününden beri çatışmaların sürdüğü alışveriş merkezini didik didik aradıklarını açıkladı.

Saldırıda en az 69 kişi öldü, 170’ten fazla kişi yaralandı. Kenya Kızıl Haç örgütüne göre 63 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Bu arada Kenya Dışişleri Bakanı, saldırganların arasında bir İngiliz kadınla, 2-3 Amerikan vatandaşının da bulunduğunu söyledi. Westgate adlı lüks alışveriş merkezinde kaç militanın olduğu henüz bilinmiyor. Kenyalı yetkililer, “üç terörist” öldürdüklerini açıkladı.

Ölenler arasında 10 farklı ülkeden 18 yabancı da bulunuyor. Bu kişiler arasında iki hafta sonra doğum yapmayı bekleyen Türkiye kökenli Hollanda vatandaşı Elif Yavuz adlı bir kadın da var.


EŞ-ŞEBAB’IN ÖZELLİKLERİ

*Eş-Şebab, Arapça “Gençlik” anlamına geliyor
*Somali’nin geniş bir bölümünü denetim altında tutuyor
*2006’da İslam Mahkemeleri Birliği’nin radikal kolu olarak kuruldu
*Yabancı cihatçıları da bulunuyor
*Kenya ve Uganda’ya sınır ötesi saldırılar düzenliyor
*7-9 bin militanı olduğu tahmin ediliyor
*2012’de El Kaide ile birleştiğini açıkladı (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lise pansiyonunda patlama

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa