24 Eylül 2013 13:03

Kürt işçilere ırkçı saldırı

Eryaman’da bir inşaatta çalışan Kürt işçilere ırkçı saldırı gerçekleştirildi. İşçilerin yolunu kesip memleketlerini soran 25-30 kişilik bir grup, Kürt illerinden geldiklerini öğrenince işçilere saldırdı. 3 işçi ateşli silahla yaralandı. Şikayetçi işçilere polis “Biz sizi koruyamayız,

Kürt işçilere ırkçı saldırı
Paylaş
Birkan Bulut

Eryaman’da dün akşam gerçekleşen olayda, 25-30 kişilik bir grup “Buradan geçmek yasak bilmiyor musunuz?” diyerek sigara almaya giden üç işçinin yolunu kesti. Nereli olduklarını sorup, işçilerin Kürt illerinden geldiğini öğrenen grup işçilere saldırdı. Bu esnada şantiyedeki işçiler, uzun süre geri gelmeyen 3 arkadaşlarını merak ederek dışarı çıktı. Saldırgan grup dışarı çıkan işçilerden 3’ünü pompalı tüfekle yaraladı.

Saldırıda Yunus Tamçınar, Nedim Tamçınar, İbrahim Tamçınar, Ömer Tamçınar, Nurullah Tamçınar, Reşat Aktaş, Hacı Yıldız yaralandı. İşçilerin ateşli silahla yaralandıkları Yenimahalle Devlet Hastanesi’nden aldıkları darp raporunda da teyit edildi. İşçiler saldırının ardından İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi'ne başvurdu.

İHD Ankara Şube binasında açıklama yapan işçiler adına konuşan Nurullah Tamçınar, Kürt olduklarını söyledikleri anda darp edildiklerini aktardı. Gözlerini açtığında hiçbir şey hatırlamadığını beliren Tamçınar, aldığı yaralar nedeniyle başını sağ tarafa çeviremediğini ifade etti.

Yunus Tamçınar ise Nurullah Tamçınar’ı aramaya gittiklerinde siyah bir arabadan pompalı tüfekle 3 el ateş edildiğini söyledi. Saldırganlardan Metin adında bir şahısı polise teslim ettiklerini dile getiren Tamçınar, polisin bu saldırgana adeta ‘asker arkadaşı gibi’ davrandığını ifade etti. “Onun yerinde biz olsak kelepçe takarlardı” diyen Tamçınar, Metin’in abisinin de polisler tarafından dostça karşılandığını söyledi. Tamçınar, polislerin kendilerine “Biz bunlarla baş edemiyoruz, kendinize dikkat edin ya da buradan gidin” dediğini belirtti.

Eryaman’da Fatih Hastanesi’ne gittiklerinde kendileriyle ilgilenilmediğini söyleyen Tamçınar, bu nedenle Yenimahalle Devlet Hastanesi’nde muayene olduklarını ifade etti.

İHD: SALDIRI PLANLI

İHD Ankara Şube Başkanı Halil İbrahim Vargün, saldırganların tanımadıkları halde sadece Kürt oldukları için işçilere saldırdığına dikkat çekti. Bu saldırıyı nefret suçu olarak niteleyen Vargün, saldırının organize olduğunu söyledi. Vargün, dernek olarak hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.


DAHA ÖNCE DE SALDIRILAR OLDU

Daha önce de farklı illerde Kürt işçilere yönelik saldırılar olmuştu. 2013’te yaşnan saldırıların bir kısmı şu şekilde:
* Diyarbakır'ın Çınar ilçesinden Erzurum'un Narman ilçesine mevsimlik işçi olarak giden 2 Kürt gencin dün gece saatlerinde parkta Kürtçe müzik dinlerken yanlarına gelen bir grup ülkücü tarafından linç edilmek istendiği öğrenildi.
* Giresun'un Bulancak ilçesi Kovanlık beldesinde, belediyenin inşaatında bir taşeron firmaya bağlı olarak çalışan 13 Kürt işçi, ırkçı grupların küfürlü saldırısına ve tehditlerine maruz kaldı.
* Silivri'ye bağlı Beyciler köyünde ülkücü olduğu belirtilen bir grup, köyde bulunan inşaat şantiyesini basarak 7 Kürt işçiye saldırdı.
* Ümraniye'de Çakmak Armağan Evleri inşaatında çalışan Kürt işçilere 150 kişilik ırkçı grup saldırdı. 6 işçinin yaralandığı saldırıda, Nuri Şahin kalçasından aldığı bıçak darbesi, soyadı öğrenilemeyen Veysi isimli işçi ise demir boru ile kafasına aldığı darbe sonucu yaralandı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir gecede yapılan tayinlere mahkemeden veto

SONRAKİ HABER

Alilağa Belediyesinden atılan işçilerin işe iade davaları yarın görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa