Sosyalist Şair Süleyman Okay anıldı

Sosyalist Şair Süleyman Okay anıldı

1928’de Antakya’da doğup 1999’da yaşamını yoğuran bu kentte hayata veda eden Süleyman Okay, yakınları ve dostları tarafından mezarı başında anıldı.“Ben Süleyman Okay’ım/ Hoş geldim dünyaya/ Kavgayla geçti ömrüm/ Yer ayırabildim sevdaya” diyen sosyalist şair, edebiyatla ortaokulun ilk yıllarında tanış

Müslüm Kabadayı

1928’de Antakya’da doğup 1999’da yaşamını yoğuran bu kentte hayata veda eden Süleyman Okay, yakınları ve dostları tarafından mezarı başında anıldı.

“Ben Süleyman Okay’ım/ Hoş geldim dünyaya/ Kavgayla geçti ömrüm/ Yer ayırabildim sevdaya” diyen sosyalist şair, edebiyatla ortaokulun ilk yıllarında tanışır. Şiire yolculuk yapan bir grup arkadaşıyla gazete bayii Osman Barutçu’dan aldıkları Markopaşa, Gün gibi dergilerle sosyalist düşünceyle tanışırlar. Ömrü boyunca da bu düşünce doğrultusunda siyasi ve sanatsal mücadelesini sürdürür.İlk 1947’de Atayolu gazetesinde yayınlanır. Toprak, Ürün, ve Kaynak dergilerinde şiirleri görülür. 70’li yıllarda edebiyat dünyasında yankı bulan şiir ve yazıları, Yeni Edebiyat, Yansıma, May, Ozanca, Hakimiyet Sanat, Ilgaz dergilerinde yer alır. 1977’de “Mermi Konuşuyor” kitabını, “Sevda Tutuklanamaz”, “Şakayık” kitapları takip eder. Ölümünden sonra oğlu Arif Okay çabasıyla “Hoşçakalın Dostlarım (şiir)”, “Hişşt (öykü)” ve “ Hani Benim Oruğum” adlı kitapları okuyucuyla buluşur.  Saygı duruşuyla başlayan anmaya oğlu şair-yazar Adil Okay, kızı Hürriyet Yılmazlar, dostları Müslüm Kabadayı, Mehmet Salman, Duran Yaşar, Bedran Cebiroğlu, Musa Artar, Metin Yılmaz, Sadullah Çağlar, Mehmet Ali Solak, Yusuf Receboğlu, Mithat Öztürk, Mehmet Karasu katıldılar. (Hatay/EVRENSEL)

www.evrensel.net