Bizi artık ayırmasınlar !

Bizi artık ayırmasınlar !

Mektubuma “Herkese selam!” diyerek başlamak istiyorum.  Söylediklerim bir gazetede çıkacak, başkaları da beni duyacak.  Evrensel çalışanlarına bu yüzden teşekkür etmek istiyorum. Bizim gibi insanların sorunlarını anlattığı, duyurduğu için teşekkür ediyorum. Daha önceden adını duymuş ama hiç oku

Bir tekstil işçisi

Mektubuma “Herkese selam!” diyerek başlamak istiyorum.  Söylediklerim bir gazetede çıkacak, başkaları da beni duyacak.  Evrensel çalışanlarına bu yüzden teşekkür etmek istiyorum.
 Bizim gibi insanların sorunlarını anlattığı, duyurduğu için teşekkür ediyorum. Daha önceden adını duymuş ama hiç okumamıştım. Şimdi ilk defa hem okuyorum, hem de sıkıntılarımı yazıyorum. Benim gibi birçok işçi için önemli bir olay bu.
Ben  Kartal’da, Kurfalı’da oturan bir tekstil işçisiyim. Yirmi yedi yaşımdayım, evliyim ve bir de çocuğum var. Çalışma saatlerimiz çok yoğun. Ne çocuğumu doğru dürüst görebiliyorum ne de ihtiyaçlarıyla ilgilenebiliyorum.  Kadın olmak, çalışan anne olmak çok zor.  Ortaokulda şimdi, altıncı sınıfa gidiyor bu yıl oğlum. Şimdiden gelecek bir sıkıntı yaşamasın diye kara kara düşünüyoruz eşimle. O da benim gibi tekstil işçisi aynı yerde çalışıyoruz. Ama sadece maddi sıkıntılar korkutmuyor. Her yerde baskı görüyoruz. İşte patrondan, kira yetişmeyince ev sahibinden.  Alevi olduğumuz için bazen çevremizden.
 Televizyonu bir gün akşam açınca o kadar insanın öldüğünü görüyoruz.  Başka bir gün savaş çıkacak diyorlar, yine korkuyoruz. Çünkü hep biz zarar görüyoruz yıllardır. Şimdi bir de başımıza cami-cemevini çıkardılar. Sanki çok bizi anlıyorlarmış gibi yan yana, aynı kovaya koyup karıştırmaya çalışıyorlar. Bir de bunu AKP öyle bir anlatıyor ki bize hediye vermiş gibi. Her yerde zaten cami var okuldan çok!  Bir tane cemevi yapılacak diye her yerde bir sürü olay çıkarıyorlar. Niye saygı göstermiyorlar bize?
Tuzluçayır’daki insanlara saldırdılar. Kartal’da da yapılacakmış cami-cemevi diyorlar. Yapılmasını buradaki insanlar istiyor mu acaba? Camiye karşı değiliz biz, kim neye inanmak istiyorsa ona inanır. Ama bize de sorsunlar siz ne istiyorsunuz diye. Biz istemediğimiz halde çocuklarımıza okullarda zaten zorunlu din dersi veriyorlar. Şimdi de cami-cemevi yapıp zorla bize ne anlatacaklar yine? Niye bizim yaşamımıza bu kadar karışıyorlar ki?
 Önceden bu kadar ayrı konulmuyordu insanlar. AKP herkesi hem dinlemiyor hem de ayırıyor. Ayırmasınlar bizi bu kadar artık. Ben kendim için değil sadece, çocuğum için de bunu istiyorum. İstedikleri gibi rahat yaşayabilecekler mi  acaba bizim çocuklarımız diye düşünüyorum hep. Biz insanı ayırmıyoruz.  AKP de artık ayırmayı bıraksın!

*Yakacık/İstanbul

www.evrensel.net