23 Eylül 2013 14:53

'Her çocuğa uygun kreş'

KESK Adana Şubeler Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın farklı bakanlıklarla birlikte üzerinde çalıştığı “300 TL kreş yardımı, çocuk sayısına göre kademeli emeklilik, doğum yapan memura yarı zamanlı çalışma” gibi son aylarda gündeme gelen düzenlemelerle  ilgili bir basın açıklaması yap

'Her çocuğa uygun kreş'
Paylaş

Açıklamayı okuyan Gülistan Atasoy, yıllardır mücadelesini verdikleri bu konuda adım atılmasının olumlu bir sonuç olduğunu fakat; bu girişimlerin Başbakan’ın “en az üç çocuk” talebini yerine getirme ve esnek çalışma ile kadın isdihtamını arttırmayı hedeflediğini ifade etti.

Kreş ve çocuk bakım hizmetinin bir lütuf değil temel sosyal bir hak olduğunun altını çizen Atasoy, “Devlet kreşlerle ilgili bir düzenleme yapacaksa önce kamuda var olan kreşleri kapatmakatan vazgeçsin” dedi. Atasoy, ebeveyn ve kreş haklarının düzenlenmesine ilişkin tartışmalartın yalnızca kadınlar üzerinden yapılmasına itiraz ettiklerini dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)

 

BES’ten kreş açıklaması

BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi de çocuklara uygun kreş istedi. Yazılı yapılan açıklamada, çocuk bakım ve eğitim hizmetlerinin tüm ebeveyn ve çocuklar için bir hak olduğu belirtilerek Hükümetin bu hakkı sağlaması gerektiği söylendi. Açıklamada “Mahalle kreşleri, işyeri kreşleri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kreşleri gibi birçok kreş modeli var olmalı, çocuklarını nasıl bir kreşe göndereceklerinin tercihi ebeveyne bırakılmalıdır. Kreşler, kolay ulaşılabilir, ücretsiz, ana dilinde, nitelikli ve özellikle vardiyalı çalışanların çocukları için 24 saat açık olmalıdır.  Kreşlerle ilgili yönetmelik ve esaslar net ve uluslararası standartlara uygun olmalı, kreş politikaları var olan iktidara göre şekillenmemelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)


BES'TEN KREŞ AÇIKLAMASI

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi de çocuklara uygun kreş istedi.

Yazılı yapılan açıklamada, çocuk bakım ve eğitim hizmetlerinin tüm ebeveyn ve çocuklar için bir hak olduğu belirtilerek Hükümetin bu hakkı sağlaması gerektiği söylendi. Açıklamada “Mahalle kreşleri, işyeri kreşleri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kreşleri gibi birçok kreş modeli var olmalı, çocuklarını nasıl bir kreşe göndereceklerinin tercihi ebeveyne bırakılmalıdır. Kreşler, kolay ulaşılabilir, ücretsiz, ana dilinde, nitelikli ve özellikle vardiyalı çalışanların çocukları için 24 saat açık olmalıdır.  Kreşlerle ilgili yönetmelik ve esaslar net ve uluslararası standartlara uygun olmalı, kreş politikaları var olan iktidara göre şekillenmemelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BDP’li kadınlardan İnançer tepkisi

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa