18 yıldır akciğerinde şarapnelle yaşıyor

18 yıldır akciğerinde şarapnelle yaşıyor

Adalet Bakanlığı verilerine göre ülkede 246 hasta tutuklu bulunuyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre ise bu sayı hasta tutukluların yarısını bile oluşturmuyor. Zira İHD, cezaevlerinde 154’ü ağır olmak üzere 526 hasta tutuklunun bulunduğunu belirtiyor.Mehmet Polat, 1996 yılında girdiği çatışmada ağır yaralan

Ezgi Görgü

Mehmet Polat, 1996 yılında girdiği çatışmada ağır yaralandı ve şu an akciğerinde bulunan 3 adet şarapnel parçasıyla yaşam mücadelesi veriyor. İhsan Polat, ağabeyinin 18 yıl önce ağır yaralı olarak çıkarıldığı mahkemede ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığını söyledi.

‘NEDEN TEDAVİ EDİLMİYOR?’

Mehmet Polat, şarapnel parçalarının neden çıkarılmadığı ve kardeşinin tedavi edilmemesi konusunda aile olarak bilgi sahibi olmadıklarını belirtirken aynı zamanda kardeşinin çok ciddi risk altında olduğuna dikkat çekti. Polat, “Kırıkkale Hacılar E tipi cezaevinde PKK tutuklusu olan kardeşim şiddetli ağrılarından dolayı hastaneye kaldırılmış, ancak ciddi bir tedavi olmamıştır” diyerek kardeşinin tam teşkilatlı bir hastanede tedavisinin yapılması gerektiğini vurguladı.

‘SERBEST BIRAKILSIN’

Kardeşinin yaralandıktan sonra üstünkörü tedavi edildiğini belirten Polat, müebbet hapis cezasını aldığından beri tedavisinin ötelendiğini, akciğerindeki şarapnellerin çıkarılmaması halinde kalıcı ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını söyledi. Mehmet Polat’ın 2012’deki açlık grevi döneminde apar topar alınıp Kırıkkale’ye götürüldüğünü söyleyen İhsan Polat, “Kardeşimin tedavi olabilmesi için gerekli şartlar oluşturulsun ve serbest bırakılsın” dedi.


İHD’NİN HASTA TUTUKLULARA İLİŞKİN TALEPLERİ

* Hastalık halinde geçici infaz erteleme uygulamasının kapsamı genişletilsin ve süre 3 yıldan 7,5 yıla çıkarılsın.
* Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişi tekeli kaldırılsın, üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlıkları ve Sağlık Bakanlığı’nın Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi kurumların bilirkişi vasıfları kabul edilsin.
* Cezaevlerinin revir ve uzman doktor ihtiyacı karşılansın.
* Tecrit uygulamasına son verilsin.
* 5275 sayılı kanunda yer alan siyasi tutuklulara daha ağır infaz içeren hükümler kaldırılsın. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net