22 Eylül 2013 17:56

Teknolojiyi bırak paspas bile yok!

Yeni eğitim yılı, okul yöneticilerinin öğrencilere “Millete, ülkeye, vatana yararlı birer genç” olmaları üzerine kurulu konuşmaları, disiplin yönetmeliklerine vurgu yapan uzun nutuk ve söylevleriyle açıldı.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, Ankara’da yeni eğitim yılında öğrencileri nelerin beklediğine dair

Teknolojiyi bırak paspas bile yok!
Paylaş
Büşra Çelik / Kayhan Geyik

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, Ankara’da yeni eğitim yılında öğrencileri nelerin beklediğine dair çarpıcı açıklamalar yaptı. “Dolayısıyla sizleri çağın gereklerine göre yetiştirmek üzere devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, hayırseverlerimiz el ele verip sağlık, güvenlik ve mutluluk içinde eğitiminizi sürdüreceğiniz eğitim ortamları oluşturmanın büyük çabası içindeyiz” dedi.

Ancak Bakan Avcı, ‘Bilişim Teknolojisi’ derken, Öğrenciler “Paspas bile yok” diyor!

Bakan Avcı devam ediyor: “Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması, derslik yapımı, ücretsiz kitap uygulaması, taşımalı eğitim, pansiyon ve burs hizmetleri, her okula bilişim teknoloji sınıfları, İnternet erişimi gibi sayısız hizmet modeliyle sizlerin en güzel şekilde yetişmesi için elzem olan okul iklimini oluşturmanın gayreti içindeyiz"

Bakanın çizdiği bu tablo karşısında geçmiş yıllarda düz lise olan, şimdilerde bir isim değişikliğiyle Atilla Uras Anadolu Lisesi olarak adlandırılan Maltepe’nin Zümrütevler mahallesindeki bir lisede öğrencilere eğitim koşullarını sorduk.

ÖDENEKSİZLİK SAĞLIK SORUNLARI YARATIYOR

“Okulda temizlik elemanları yetersiz. Tuvaletler temiz değil, hijyen kurallarına kantin başta olmak üzere uyulmuyor” diyor Merve Akyazı. Söz kantine gelince yumuyor gözünü açıyor ağzını, Merve, kantinlerin temiz olmaması bir yana her şeyin pahalı olduğunu söylüyor. Dışarıda satılan ürünlerle karşılaştırıldığında daha pahalı satın alıyorlarmış her şeyi. Fehime Yıldız, sınıfların temizliğinin de yapılmadığını ekleyerek, okulların birçok açıdan eğitime elverişsiz olduğunu söylüyor. Kantin fiyatlarından, materyallerin eksikliğinden dem vururken bütün gençler, okulun Düz mü Anadolu Lisesi mi olduğunun belli olmadığı, kalite ve eğitim niteliğinin en aşağıda eşitlendiği noktasında hemfikirler. Güney Martin Küçük, eğitim sisteminin baştan aşağı saçmalık olduğunu düşünüyor, “Rekabet endeksli bir sistem, arkadaşlarımızla yarışıyoruz ve dershanelere tonlarca para ödüyoruz” derken dahası oyuncak olarak görüldüklerini, eğitimlerinin önemsenmediğini belirtiyor.


EĞİTİM YAP-BOZ ÖĞRENCİ OYUN HAMURU

Merve, “9 ve 10. sınıfların 8 saat ders görmesi anlaşılır değil” diyor ve ekliyor, “Ne ders çalışmaya, ne sosyal etkinliklere ne de okul dışında herhangi bir şeye vaktimiz kalıyor.” Tartıştığımız her genç bu eğitim modelinin, hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını, verimin ve öğrencilerin yeteneklerinin gelişimini önemsemediğini gösteriyor. Fehime, her yıl eğitim sisteminin zorlaştığını belirterek, “Devamsızlığı 10 güne indirdiler. Geçme notumuzu ise 50’ye çıkardılar. 2 gün okula gitmemek disiplin suçu sayılıyor” diyor ve okuldan öğrencilerin uzaklaşmasının önünün açıldığını belirtiyor.


KİTAPLAR BEDAVA AMA EKSİK

Hasan Ayvataş, okulda bedava dağıtılan kitapların göstermelik ve özensiz olduğunu ifade ediyor. Bedava dağıtılan kitapların bir çoğunun eksik olduğunu söylüyor. Hayatlarının 2-3 saatlik sınavlara sıkıştırıldığını söyleyen Merve hiç değilse lise eğitimlerinin ortalamasına göre üniversitelere yerleşseler daha adil olabileceğini belirterek, “2-3 saatlik sınavlara endekslenince hayatımız, heyecan, stres, veya geçirdiğimiz bir hastalık tüm yılımızı heba edebiliyor” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nabi Avcı’ya konteyner okul soruları

SONRAKİ HABER

Brezilya'da gecekondu mahallesi sakinleri polis şiddetini protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa