22 Eylül 2013 12:04

Baraj kodu yanlış ölçüldü evler su altında kaldı

Dersim’de baraj sahasında kalan ancak barajdan etkilenmeyeceği gerekçesiyle kamulaştırılmayan evde yaşayan karı-koca baraj suyunun yükselmesiyle  taşınmak zorunda kaldı.Dersim’nin Mazgirt ilçesine bağlı Obuzbaşı köyü Lemper mezrasında yaşayan Erdal ve Nazime Gedik çiftinin evi Pembelik Baraj sahasında kalmadığı gerek&

Baraj kodu yanlış ölçüldü evler su altında kaldı
Paylaş
Kemal Özer

Dersim’nin Mazgirt ilçesine bağlı Obuzbaşı köyü Lemper mezrasında yaşayan Erdal ve Nazime Gedik çiftinin evi Pembelik Baraj sahasında kalmadığı gerekçesiyle kamulaştırılmadı.

Bilirkişi raporunda Gedik ailesinin kaldığı evin baraj sahasından etkilenmediği belirtilerek kamulaştırma dışında bırakıldı. Tatar Barajı’nın su tutmasıyla birlikte su seviyesi Gedik ailesinin yaşadığı eve kadar yükseldi. Suyun yükselmesiyle birlikte ailenin yaşadığı evde çatlaklar oluşmaya başladı. Baraj kodunun yanlış ölçüldüğünün ortaya çıkmasıyla Gedik ailesi duruma tepki göstererek uzun yıllardır yaşadıkları evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Barajı yapan firmanın daha önce leylek ve serçeler için su tutumunu durdurduğunu belirten Erol Gedik, “Baraj yapan firma su tutulduktan sonra köydeki leylek yuvasının zarar görmemesi için su tutulmasını durdurdu. Evimiz su altında kalıyor iki yaşlı insan mağdur durumda bizim leylekler kadar değerimiz yok mu? Doğaya, çevreye saygı göstermek sahip çıkmak iyi de insanlara sahip çıkmak önemli değil mi? Leyleklere gösterilen ilginin onda biri bize gösterilmiyor” dedi.

ŞİRKET SUSKUN

Su tutulma işleminin durdurulması için şirket yetkilileriyle görüştüklerini ancak olumlu bir sonuç elde edemediklerini belirten ev sahibi Erdal Gedik, “Şirket yetkililerine telefon ediyoruz su evimizin içine girecek, suyu bırakın diye. Bırakamayız su son kodunu bulacak diyorlar. Evimi istimlak etmediler, bedelini ödemediler. Gidecek yerim yok. Nereye gideyim. Gidip başka yerde ev kiralayıp oturacak durumum da yok” diye konuştu.

Bağı, bahçesinin su altında kalması nedeniyle gözyaşlarına hakim olamayan Nazime Gedik, “Benim çocuklarım hep burada büyüdü. Bostanımız, arazimiz, evimiz su altında kaldı. Ben nereye gideyim elim kolum bağlı” şeklinde konuştu.

Gedik ailesi, suyun yükselmesi nedeniyle uzun yıllardır yaşadıkları evlerini terk etti.

Barajı yapan şirket ise; konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ordu, işçi eylemlerini tehdit olarak görüyor

SONRAKİ HABER

Kadınlardan dansa dönük polis müdahalesine tepki: Korkunun yerini cesaret aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa