21 Eylül 2013 15:54

Deri İş: Sendika engellenemeyecek

Punto Deri Fabrikasında çalışan 7 işçinin işten atılmasına tepki gösteren Deri-İş üyeleri Nişantaşı’daki Punto Mağazasına yürüyüş yaptı. Nişantaşı Parkı’nda bir araya gelen Deri-İş üyesi işçiler, “Punto’ya sendika girecek”, “Birlik, mücadele, zafer” ve “Punto işç

Deri İş: Sendika engellenemeyecek
Paylaş

İşçiler adına konuşan Ramazan Aygün, fabrikanın içinde bir kişi kalıncaya kadar fabrika ve mağaza önlerinde mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Yaptıkları işin altın bilezikleri olduğunu dile getiren Aygün, bu yıldırma politikalarının sendikalaşma mücadelelerine engel olmayacağını belirtti.

ANAYASA, İŞÇİLERE GELİNCE İŞLEMİYOR

İşten atılan arkadaşlarının işlerine hukuksuzca son verildiğini söyleyen Deri-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Uluşan, “Bu ülkede anayasa varsa ve işçilere gelince işletilmiyorsa, bu anayasayı kabul etmiyoruz” dedi. Punto Deri işçilerinin kazanımının Zeytinburnu’nda çalışan tüm işçilerin kazanımı olacağını söyleyen Uluşan, Punto patronunun hukuk tanımaz tutumuna karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na seslenen Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak ise, “Faruk Çelik gittiği her yerde adaletten ve örgütlenme özgürlüğünden bahsediyor. Ama işçileri sendikalaştığı için işten atan sermayeye ses çıkaramıyor” dedi.

ZEGNA ÖNÜNE DE YÜRÜYÜŞ

Punto Mağzasının önündeki basın açıklamasının ardından işçiler 276 gündür sendikalaşma mücadelesi veren Ermenegildo Zegna işçilerinin direnişine dikkat çekmek için yine Nişantaşı’daki Ermenegildo Zegna Mağazası önüne yürüdü. Mağaza önünde “Sendika düşmanı işte burası” sloganı atan işçiler, burada da kısa bir açıklama yaptı.

'TACİZCİ USTALAR İŞTEN ATILSIN'

Açıklama yapan işçilerden Fikriye Akgül, Ermenegildo'da sendikalaşma mücadelesi veren kadınların taciz edildiğini söyledi. Şikayette bulunmak isteyen kadınların ustalar tarafından işten atılmayla tehdit edildiğini dile getiren Akgül, tacizci ustaların işten atılmasını talep etti.  (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, nükleer felaketin eşiğinden dönmüş

SONRAKİ HABER

Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 65’i patronlara kaynak olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa