21 Eylül 2013 11:09

Gençlik Dayanışması üyeleri Kayacık Karakolu’na yürüdü

“Gezi'den Lice'ye gençlik barışa köprü oluyor" şiarıyla İstanbul'dan yola çıkan ve Diyarbakır'a ulaşan Barış İçin Gençlik Dayanışması aktivistleri, Medeni Yıldırım’ın vurulduğu Lice’deki karakolun önüne yürüdü."Gezi'den Lice'ye gençlik barışa kö

Gençlik Dayanışması üyeleri Kayacık Karakolu’na yürüdü
Paylaş

"Gezi'den Lice'ye gençlik barışa köprü oluyor" şiarıyla İstanbul'dan yola çıkan Barış İçin Gençlik Dayanışması aktivistleri, Diyarbakır'ın Seyrantepe semtinde 1992 yılında JİTEM tarafından katledilen Kürt bilgesi Musa Anter’in (Apê Musa) katledildiği yerde düzenlenen anmaya katıldıktan sonra Lice’ye geçti. Sise köyünde bulunan "Şehit Amed Şehitliği”ne yapılan ziyaretin ardından aktivistler, Lice'de Kayacık Karakolu’nun yapımını protesto eden gruba askerler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın vurulduğu yerde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya aktivistlerin yanı sıra Yıldırım ailesi ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada, "Gezi'den Lice'ye gençlik barışa köprü oluyor” pankartı açan aktivistler, “Medeni Yıldırım için yürüyoruz”, “Gezi'de yaşamını yitirenler için yürüyoruz” dövizleri taşıdı.

‘MEDENİ'YE GEZİ İSYANININ VERDİĞİ ÖZGÜVENLE SAHİP ÇIKILDI’

Grup adına konuşan Barış İçin Gençlik Dayanışması aktivisti İrem Güven, barışın toplumsallaşması için korucuların ve karakolların tasfiye edilmesi gerektiğini belirterek, “Medeni'nin kalekol yapımını protesto etmesi en meşru hakkıdır. AKP hükümeti bu hakkın meşruluğunu kabul edeceği yerde Medeni'yi katletmiştir" dedi. Yıldırım’ın katledilmesinin hem bölgede hem de batı kentlerinde kitlesel olarak protesto edildiğini ifade eden Güven, “Gezi isyanının verdiği özgüven ve dayanışma ruhuyla birlikte Medeni'ye sahip çıkarak AKP'nin tekçi, asimilasyoncu ve inkar politikalarına karşı ortak direniş sergilenmiştir" diye konuştu.

'SENİN VİCDANIN VARSA NEDEN MEDENİ İÇİN AĞLAMIYORSUN?'

Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ise Başbakan'a seslenerek, “Devletin başındasın. Her istediğini yapıyorsun. Bozkurt gibi bu gençleri yemeye çalışıyorsun. Esma için ağlıyorsun, peki senin vicdanın varsa neden Medeni için ağlamıyorsun?" diye sordu. Karakol önünde askerlerin yurttaşların üzerine mermi yağdırdığını ifade eden anne Yıldırım, "Kuzumu hedef yaptınız. Başbakan benim ciğerim yanıyor. Allah’tan dileğim senin de ciğerin yansın. Oğlumu vuran kişinin o anda halkın üzerine ateş açan nöbetçiler, nöbetçisi de bellidir, saati de bellidir. O katili bulsunlar, işkenceye karşıyım ama o katili dişlerimle parçalarım. O kadar öfke doluyum" diye konuştu. Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Mehmet Yıldırım ise hükümete seslenerek, "İnsanlar haksız bile olsa, siz onları öldüremezsiniz. Protesto yapma amacımızı uyuşturucu bağlantısıyla karalıyorlar. Asıl uyuşturucu artışı AKP döneminde oldu. Gezi’den Lice direnişine devam mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ta polis saldırısı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa