Gül: Birinci Cenevre vakit kaybıydı

Gül: Birinci Cenevre vakit kaybıydı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “BM Güvenlik Konseyinin kesinlikle bir neticeye varması gerekir” dedi.“4. İstanbul Forumu”nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi. Gül, Suriye’deki durumu da ele alarak, “Savaş, çok daha kapsamlı bir savaş değil şu and

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “BM Güvenlik Konseyinin kesinlikle bir neticeye varması gerekir” dedi.

“4. İstanbul Forumu”nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi. Gül, Suriye’deki durumu da ele alarak, “Savaş, çok daha kapsamlı bir savaş değil şu anda. Bu savaşın gruplarını destekleyenlere baktığımızda bunun bir proxy savaşına dönüştüğü kaçınılmaz. Ayrıca soğuk savaş mantalitesinin de devrede olduğunu görüyoruz. Bu çerçeve içerisinde ilgili ülkelere baktığımızda, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olanlar var, direkt bu işi takip eden bölgede çok yakın güçlü yapıları olan bölge ülkeleri var. BM Güvenlik Konseyinin kesinlikle bir neticeye varması gerekir” dedi.

“Rusya’nın takındığı tavır benim için hiç sürpriz olmadı” diyen Gül,  “Bundan sonra daha büyük bir insanlık dramı, devam eden savaşı daha da büyütecek bir olay olduğunda, ya da kimyasallarla ilgili bir adım atılmadığında yine Güvenlik Konseyi kararlarına gerek olmadan hareket edilebileceğini tahmin ediyorum. Çünkü o kapı açılmış oldu.Birinci Cenevre de tamamen vakit kaybıydı. İkinci Cenevre’nin kesinlikle öyle olmaması gerekir. Hazırlıklı gidilmesi çok önemli. Perde arkası çalışmaların çok iyi hazırlanması gerekir” diye konuştu. Gül, İsrail ile ilişkilerde yavaş da olsa bir gelişme olduğunu da belirtti. (İstanbulDHA)

www.evrensel.net